Президентът Румен Радев: Снемам доверие от правителството

Общество

Президентът Румен Радев свали доверието си от изпълнителната власт. Това обяви той в обръщение към народа от Гербовата зала на "Дондуков" 2.

„Считано от днес, свалям доверието си от правителството. От три години призовавам правителството да работи отговорно и ефективно в интерес на българските граждани, не го правя като политически опонент, а като държавен глава, с мисъл и грижа към бъдещето на България. За съжаление, това не се случва“, каза държавният глава.  

„Свидетели сме на остра криза в управлението на всички нива. Липсата на воля за реформи и за борба с корупцията и разхищението, методичното погазване на закона и морала доведоха България до парализа на цели обществени системи и институции. Без аналог в историята на българският преход. Жителите на Перник и цели села от региона са оставени без вода, за което кабинетът отказва да поеме политическа отговорност. Разследвания на чужди медии и институции осветлиха разхвърлянето из цялата страна и горенето на чужди боклуци, което трови въздуха и природата ни. България не е бунище. И никой няма право да залага здравето на българите, за да извличат печалби шепа бизнесмени с държавни протекции. Кабинетът тихомълком прокарва реформа на Валутния борд, зад чийто смисъл и основание българите очакваха ясни разяснения“, каза президентът.

По думите му, законодателството се превръща в заложник на лобистки интереси, а бедността и неравенството се задълбочават.

„Търгува се дори с национален суверенитет в името на личното политическо оцеляване. Институциите призвани да бъдат независими и да отстояват закона го погазват показно, превръщайки се в инструмент на властта. Държавни органи си позволяват да сплашват несъгласните и протестиращите. Налице е организирано настъпление срещу гражданските  свободи“, добави Радев.

„Днес деленето е между порочната власт и милионите почтени българи, в борбата за отстояването на нашите права аз съм редом с вас. Бъдещето на България е на свободна европейска страна, в която гражданите не се страхуват от репресиите, а се уповават на закона и морала. Това е бъдещето на смелите и достойните българи. На младите и просветените, на възрастните, честните и отрудените. На всички, които ще възродим Отечеството. Да се обединим за справедливостта и държавността за доброто на България“, каза още Румен Радев.

Действията на Румен Радев имат своя по-ранен аналог в новата българска политическа история. През 2013 г. Росен Плевнелиев свали доверието си от кабинета "Орешарски" след предизвикалото масови протести назначаване на депутата и медиен собственик Делян Пеевски в ДАНС.

Преди 23 г. на днешната дата БСП върна мандата за съставяне на правителство след протести, парализирали България. Тогава активна роля в деескалацията отново имаше президентът, по това време - Петър Стоянов.

По-рано, на 30 август 1992 г. за пръв път станахме свидетели на тежък сблъсък между "Дондуков" 2 и "Дондуков" 1 - на пресконференцията, станала известна като "Боянските ливади", Желю Желев публично свали доверието си от кабинета на Филип Димитров.

 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка