Радев определи разпита на Петков като форма на институционално изнудване
Аз много ясно заявих, че ако коалицията не постигне пробив с решителни реформи в правосъдната система, то миналото ще потърси реванш. Точно това виждаме в момента. За мен това е форма на институционално изнудване и аз очаквам лидерите на партиите в коалицията да застанат решително зад премиера. Това каза пред журналисти президентът Румен Радев по повод предстоящия разпит в прокуратурата на премиера Кирил Петков. Държавният глава присъства на официалното дипломиране на 579 млади лекари от Медицинския факултет към Медицинския университет в София.
"Илюзия е да се мисли, че демокрацията и правовият ред ще бъдат възстановени изведнъж. Между президентството и изпълнителната власт има конструктивно сътрудничество. Аз очаквам правителството да бъде много по-открито в решенията и действията си", обясни Радев.
На въпрос каква оценка би дал за работата на правителството, държавният глава заяви, че е рано да се дава оценка. "Правителството работи в една изключително трудна ситуация - каскада от кризи и много тежко наследство от предишното управление", посочи той.
Румен Радев бе помолен да коментира и решението на Конституционния съд, който се произнесе за това, че правосъдният министър може да поиска предсрочното освобождаване на главния прокурор.
"Удовлетворен съм от факта, че на практика Конституционният съд – и то решително, потвърди внесеното от служебния министър на правосъдието Янаки Стоилов искане към Висшия съдебен съвет (ВСС) и в същото време потвърди несъстоятелността на решението на мнозинството във ВСС да отхвърли това искане на служебния министър като недопустим. Сега остава въпросът дали е пригодно това мнозинство във ВСС в морално и в професионално качество. Аз съм песимист в този състав ВСС да вземе рационално решение", каза президентът.
По темата за "Булгаргаз" той каза, че очаква да се изнесе пълната информация и цялото общество да бъде запознато с нея.
Президентът коментира и темата за "златните паспорти". Според него, това е порочна практика, която трябва да се преустанови. "От страна на президентството целият процес е абсолютно прозрачен. Нещо повече - г-жа Йотова инициира допълнителни проверки", подчерта той.
Румен Радев отговори и на въпрос за диалога със Скопие. "Българите трябва да бъдат вписани редом с останалите части от народи, съставляващи нацията на Република Северна Македония преди да започнат преговори за присъединяване към ЕС. Това е моята категорична позиция - трябва да има ясни конституционни гаранции", каза Радев.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.