Русия, Иран и Турция с обща декларация Сирия

ЕС

Русия и Иран - съюзници на Дамаск, и Турция - подкрепяща опозицията в Сирия, призоваха за спиране на военните действия в Сирия.

В края на тристранните преговори вчера руският външен министър Сергей Лавров представи обща декларация за Сирия, предаде Франс прес.

„Министрите се съгласиха за важността да се удължи режимът на прекратяване на огъня, да се гарантира безпрепятствен достъп до хуманитарна помощ и свободно движение на населението върху територията на Сирия“, заяви Лавров.

Трите страни, които се срещнаха в отсъствието на САЩ и ЕС, заявиха, че са готови да станат гаранти на мирни преговори между режима на Башар Асад и опозицията. Лавров подчерта, че тристранният формат на срещата е бил най-ефикасният. По думите му това е „констатация на факта“ , а не опит да хвърли сянка върху усилията на останалите партньори в усилията за разрешаване на сирийския конфликт.

Тристранната среща се състоя ден след убийството на руския посланик в Анкара Андрей Карлов от турски полицай, който заяви, че това е  отмъщение за трагедията в Алепо.

Лавров допълни, че евакуацията на цивилните от бунтовническите квартали в Източно Алепо ще приключи до 2 дни.

Междувременно говорителят на ООН Стефан Дюжарик съобщи, че сирийското правителство се е съгласило да приеме 20 наблюдатели на ООН в Източно Алепо, които да следят как протича евакуацията на цивилните и бунтовниците.

Според Дамаск Източно Алепо вече е под негов пълен контрол.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Русия затваря железопътните гранични пунктове с Финландия, Естония и Латвия
Гергана Манолова е новият изп. директор на Сдружението на фамилния бизнес в България
Роналдо постави антирекорд за последните две световни първенства по футбол
Феновете на Тейлър Суифт купиха фасове и боклуци от сватбата ѝ за по 25 долара бройката
Ройтерс: Марк Зукърбърг казва, че технологията за AI агенти напредва по-бавно от очакваното
Пентагонът създаде централизиран команден център за дронове
„Context by Мениджър“, Епизод 6: „Бюджет 2026“ под лупа
Марта Кос към Скопие: Не губете време в оправдания и не изпускайте този прозорец на възможности за начало на преговори с ЕС
Играта на Vivacom „Кало Змея: Гръм & Run“ e номер 1 за България в Google Play и App Store
Турция затвори пристанищата си за ЛГБТК+ круиз с 2000 пътници: „Не отговаря на нашите морални ценности“
Президентът на Финландия: Украйна вече е спечелила войната срещу Русия