Слави Трифонов без шанс за парламента, но взима гласове от "Воля" и "Атака"

Слави Трифонов без шанс за парламента, но взима гласове от Воля и Атака

Слави Трифонов без шанс за парламента, но взима гласове от "Воля" и "Атака"

Новият играч на родната политическа сцена шоуменът Слави Трифонов, който обяви, че ще учреди партията "Няма такава държава", няма шанс да мине бариерата от 4%, за да излъчи депутати.

Към момента политическата му сила би получила 1,7% от гласовете на избирателите, сочи проучване на "Барометър България", финансирано със средства на социологическата агенция.

При провеждане на парламентарни избори партията на Трифонов е с потенциал да "открадне" избиратели от по-малките партии, които в момента отбелязват отлив на одобрение, като "Воля", "Атака" и "Презареди България" на бившия евродепутат Николай Бареков.

Социолозите обаче правят уточнението, че на този етап заявлението на участвалите в проучването е да подкрепят бъдещата партия на Слави Трифонов преди всичко, защото го одобряват като обществена фигура.

Тепърва ще си проличи доколко ще привлече реален вот както персонално той като политик, така и формацията, която ще създаде - като политическа платформа и като лица, които ще предложи на публиката, уточняват от "Барометър България".

Към момента бъдещата партия на Трифонов не води до значими промени в  стратификацията на политическия живот и по-скоро се явява "новата Воля", с която ще се бори за евентуално влизане в парламента.

Доколкото партията на Веселин Марешки се яви като наследник на електората, подкрепящ бившия тв водещ Бареков, то Слави Трифонов може да се определи като "новият Бареков", допълват авторите на изследването.

Проучването показва още, че водещата политическа сила си остава ГЕРБ с относително стабилни позиции - 22% подкрепа на избирателите.

Традиционно на второ място е БСП с 16,9% като за момента не се наблюдава динамика в "ножицата" на одобрението между двете политически сили, регистрирана при последните избори за Европейски парламент.

На трето място е ДПС с 5,6%, като трябва да се отбележи, че според спецификата на електората на Движението точният процент на одобрение е трудно да бъде оценен с изцяло социологическа методика.

ВМРО с 5,3% имат тенденция за повишаване на одобрението, което бяха генерирали по време на изборите за евродепутати, като привличат т.нар. патриотичен вот на избирателите, включително и на привържениците на останалите две партии от вече разпадналата се "малка коалиция".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ