Повече от 12 британски министри готови за оставка, ако Борис Джонсън стане премиер

ЕС

Повече от дванайсет британски министри възнамеряват да подадат веднага оставка, ако Борис Джонсън стане министър председател следващата седмица, пише вестник "Сън", цитиран от БТА.

Според изданието освен оттеглилата се вчера Маргот Джеймс, заместник-министър на цифровизацията, ще си отидат финансовият министър Филип Хамънд, министрите на правосъдието Дейвид Гок, на бизнеса Грег Кларк, за Северна Ирландия Карън Брадли, както и неколцина младши министри.

"Сън" насочва вниманието към вчерашния вот в Камарата на общините, с който за бъдещия премиер става невъзможно да разпусне парламента през есента и необезпокояван да изведе Обединеното кралство от ЕС на 31 октомври - със или без сделка. Вестникът заявява, че този вот не е никаква "благородна защита на демокрацията", а просто средство да се пренебрегне резултатът от референдума. Депутатите от управляващата Консервативна партия, които са за оставане в ЕС, смятат избирателите за балами, и те, заедно с канещите се да напуснат правителството, са идиоти, ако си мислят, че оставането на ЕС ще бъда добре за тях, тяхната партия или Великобритания, пише таблоидът и призовава: всички тори (консерватори) трябва да са за Брекзит, в каквато и форма да се наложи, и онези от тях, които са за оставане в съюза, трябва да направят трудния избор - Брекзит без сделка, ако трябва, или без Брекзит, без тори. . . и марксизъм.

"Ивнинг стандард", цитира казаното от Борис Джонсън, че когато стане министър-председател, трите години премиерство на Тереза Мей ще изглеждат като "лош сън". Изданието отбелязва факта, че във вчерашното гласуване в Камарата не са участвали министрите на финансите Филип Хамънд, на правосъдието Дейвид Гок, на бизнеса Грег Кларк и на международното развитие Рори Стюарт. Очаква се те да останат да седят на задните скамейки в Камарата и да са трън в очите на евентуалния премиер Борис Джонсън.

Той потвърди вчера намеренията си да изведе Обединеното кралство от ЕС на Хелоуин (Вси светии) със или без сделка, но намеренията на министрите да се върнат на задните скамейки може да му създадат пречки. "Ивнинг стандард" споменава и за признаци, че опонентите на Джонсън може да въвлекат кралицата в политическия спор. Според Би Би Си високопоставени тори са обсъждали дали да не прибегнат до парламентарен инструмент, наричан "смирено обръщение към кралицата" с молба да предприеме действия. Ако се прибегне до тази процедура и бъдещият премиер пренебрегне депутатския вот срещу Брекзит без сделка, то кралицата ще бъде помолена да упражни правото си на държавен глава и да участва в следващата среща на върха на ЕС, на която да поиска ново отлагане на Брекзита, пише "Ивнинг стандард".

"Гардиън" констатира, че вчерашният вот в Камарата на общините показва колко слабо ще е евентуалното правителство на Борис Джонсън. Според изданието бунтът сред торите не означава опозиция срещу твърдия Брекзит, а само предупреждение да не се подкопава парламентарната демокрация.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Тестват човешката коса като бариера за филтриране на нефт и пластмаси от океана
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Типовете поведение, които отличават ориентираните към човека лидери от всички останали
На днешната дата, 17 август. Рождениците днес
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Японски ресторант глобява всеки, който не си изяде храната
Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
Франция ще строи шест нови АЕЦ
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси