Тръмп може да нанесе такива щети на американската демокрация, които да се усещат дълго след като напусне властта, коментират американски медии
С намерението си да обяви извънредно положение по южната граница президентът Тръмп планира да разшири пълномощията си в сферата на изпълнителната власт до главозамайващи висоти. Има опасност тази мярка да нанесе такива щети на американската демокрация, които да се усещат дълго след като това правителство остане само спомен, пише в. "Ню Йорк таймс".
Притиснат в ъгъла и принуден да приеме бюджет, който не включва исканите от него 5,7 милиарда долара за финансиране на ограда по границата с Мексико, президентът не можа да понесе мисълта, че консервативни анализатори ще го обявят за загубил битката. Реши да подпише законопроекта и едновременно с това да обяви извънредно положение, което, поне според неговите разбирания, ще му позволи да пренасочи средства, с които да започне да издига гранично съоръжение. Президентът смята, че изпълнението на предизборно обещание е по-важно от разделението на властите, се казва в редакционната статия на вестника.
Обявяването на извънредно положение ще се хареса на най-ревностните му привърженици, но Тръмп, за съжаление, създава прецедент, който може да внесе разделение сред републиканците, а проектът му за стената му може да се затлачи с години по съдилищата, пише в. "Уолстрийт джърнъл".
Тръмп нямаше много голям избор - или трябваше да подпише законопроекта за финансирането на държавните институции, или те да спрат работа за втори път за един месец. Той сам се постави в трудно положение, като каза, че с удоволствие би поел отговорност за още едно спиране на работата на администрацията, но видя, че рейтингът му в социологическите проучвания спадаше с всеки следващ ден по време на започналата през януари парализа.
Републиканците в Конгреса уредиха най-малко 1,38 милиарда долара за гранична охрана, което щеше да е достатъчно за изграждането на близо 90 км ограда. Но вместо да обяви частична победа и да се бори отново за каузата си при преговорите за следващия бюджет, Тръмп сега ще изпробва докъде стигат правомощията му в изпълнителната власт. Вероятно ще използва Закона за националните извънредни положения от 1976 г., за да пренасочи средства, предвидени първоначално за други цели. Това изглежда като злоупотреба с изпълнителната власт, която трябва да се използва в действителни кризи в сигурността, а не за изпълняване на предизборни обещания, добавя финансовият всекидневник.
По материали на БТА
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.