Великобритания е една стъпка по-близо до излизането от ЕС на 31 януари

Великобритания е една стъпка по-близо до излизането от ЕС на 31 януари

Внесеният от британското правителство законопроект за Брекзита беше одобрен от парламента без промени. Горната камара на британския парламент, повечето от членовете на която подкрепяха оставането в ЕС, се опитваше до последно да повлияе на текста, с който Брекзитът става част от британското законодателство - но нямаше почти никакъв шанс, пише френският в. "Монд", цитиран от БТА.. Всички предложени от тях поправки бяха отхвърлени от Камарата на общините, а законопроектът с историческо значение беше одобрен бързо, без драми и почти без отразяване в медиите.

Очаква се днес законът да получи одобрението на кралица Елизабет Втора. Одобряването на споразумението от Европейския парламент е предвидено за 29 януари, с което Великобритания ще може да напусне официално ЕС в 23 ч. на 31 януари (в полунощ в Париж). От 1 февруари и до края на преходния период в края на годината всекидневния живот на британците и на 3,2 милиона европейци във Великобритания ще остане като цяло непроменен. Лондон обаче ще загуби достъп до лостовете на властта в Брюксел - европейски депутати, еврокомисар и др., отбелязва в. "Монд".

Камарата на общините отхвърли пет поредни предложения за поправки от Камарата на лордовете, отбелязва британският в. "Ивнинг стандард", като подчертава, че във всеки от случаите долната камара на британския парламент гласуваше против с мнозинство от най-малко 86 гласа.

След победата на Консервативната партия на предсрочните парламентарни избори на 12 декември миналата година, Брекзитът стана тема, за която никой не иска да слуша - дори Борис Джонсън, пише британският в. "Гардиън", отбелязвайки, че в известен смисъл това е облекчение за цялата страна, която има нужда да забрави травмата.

Но въпреки че основният въпрос е уреден, Великобритания трябва да се научи отново да мисли за Брекзита - без да съживява отново страстите от последните три години. Излизането от ЕС следващата седмица обаче не означава, че британците са "приключили с Брекзита". Великобритания ще спре да е член на ЕС, за радост на някои и скръб на други. Но това е краят на началото и нищо повече. През идните седмици и месеци ще трябва да признаем, че Брекзитът остава в центъра на политическия живот и ще повлияе на почти всеки важен избор, пред който ще се изправи Лондон през идните години. Предстои да бъдат решени въпросите, свързани с търговията и регулационните разпоредби - и този въпрос ще бъде поставен особено остро през юни, когато Джонсън ще трябва да реши дали да поиска удължаване на преходния период. За да бъде спазен поставения от консервативния премиер срок до края на тази година, трябва да бъдат разрешени вътрешнополитически въпроси като регулирането на финансовите услуги, земеделието, риболова, човешките права след Брекзита и сепаратистките стремежи в самата Великобритания, особено от Шотландия и Северна Ирландия - но също и от региони в Англия и Уелс. Всички те са трудни за разрешаване - и са свързани с Брекзита, независимо дали премиерът харесва този факт, подчертава в. "Гардиън".

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ