Ваксинирането срещу COVID-19 няма да е задължително
Ваксинирането с бъдещета ваксина срещу коронавирус няма да бъде задължително. Това заяви на брифинг в Народното събрание министърът на здравеопазването Костадин Ангелов.
"Искам да добавя нещо много важно. Нека всички български граждани да са сигурни, че ваксините, които ЕС ще поръча за всички европейски граждани, ще бъде най-качествената достъпна на пазара ваксина, тъй като качеството на произведените ваксини ще се следи от европейските институции. Това, което трябва да знаят българските граждани, че ваксинирането с тази ваксина няма да бъде задължително. Няма да влиза в никакви календари. Ние ще дадем възможност на всеки човек, който попада в рисковите групи и тези, които са извън рисковите при изаявено желание да може да се постави тази ваксина, когато тя е открита и когато са минали всички тестове за бозапасност", изтъкна още здравният министър.
В момента няма разработена ваксина срещу COVID-19. По предварителни данни се очаква към средата и след средата на август да има някаква яснота каква е готовността на фармацевтичните компании да произведат такава ваксина, уточни той. Така страната ни ще може да подаде предварителни разчети, които да се включат в общата европейска поръчка, която ще се прави на територията на ЕС.
По предварителни разчети на Министерство на здравеопазването бъдещото количество от ваксината трябва да се разпредели на три групи хора: най-голямата група са хората на възраст над 65 години, втората - хората с хронични или други заболявания и третата група - медицински и немедицински лица, които са на първа линия в борбата с коронавируса.
По думите на здравния министър, тези категории лица ще могат да се ваксинират само по тяхно желание, а другите лица, извън тях, ще го правят по желание.
Проф. Ангелов също така прогнозира втора вълна на разпространение на коронавируса и месеци с разпространение на респираторни заболявания .
"Вероятно предстои втора вълна на разпространение на болестта. Предстоят и зимни месеци с други респираторни заболявания. Грижата за тези хора е грижа за всеки един от нас, за цялото население", аргументира той новите социални мерки, предложени от правителството. Проф. Ангелов обясни, че доходите на над 6000 души в системата на здравеопазването на първа линия ще бъдат увеличени с 30%.
В сектор "Здравеопазване" докрая на годината ще бъдат отпуснати и ще влязат допълнителен финансов ресурс в размер на 223 млн. лв. Наличните, които до момента са отпуснати са в размер на 80.9 млн. по мерките, които сме предприели. Целта на мерките е да осигури по-голяма стабилност и сигурност, по-голяма грижа за медиците, лекари, медицински сестри, лаборанти в условия на коронавирус. Те са на първа линия в грижата за цялото население, каза още Ангелов.
По думите му средства са предвидени за служителите на РЗИ, Държавни психиатични болници, Национална експертна лекарска комисия, Национален център по заразни и паразитни болести, Изпълнителна агенция "Медицински надзор", Изпълнителна агенция по лекарствата, Национален център по обществено здраве и анализи, Национален център по радиология, както и служителите в звена "Контрол" в НЗОК и РЗОК, командировани за подпомагане за системите в РЗИ. Той посочи, че ще бъдат осигурени допълнителни 1000 лв. за хората на първа линия в системата.
"По тази мярка вече са осигурени 60 млн. лв. по бюджета на министерство на здравеопазването", каза още министърът. Костадин Ангелов отчете, че до края на годината се очаква за това да бъдат изплатени 127 млн. лв.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.