Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Shell отчете най-голямата загуба от десетилетие
Европейската петролна компания Royal Dutch Shell претърпя най-сериозната загуба от десетилетие насам, след като прекрати някои от проектите и понижи проgнозите за цената на петрола, пише "Блумбърг".
Royal Dutch Shell, която купува BG Group Plc в най-голямата сделка в индустрията тази година, отчете нетна загуба за третото тримесечие от 7,42 млрд. долара спрямо печалба от 4,46 млрд. долара през същия период на миналата година.
Най-големи загуби, в размер на 4,6 млрд. долара, компанията е претърпяла вследствие прекратените проучвания по крайбрежието на Аляска и в петролните пясъци в Канада. Загубите от понижението на прогнозите за цената на петрола и природния газ се изчисляват на 3,69 млрд. долара.
Коригираната печалба спрямо еднократните ефекти и инвентарните промени се е понижила със 70% на годишна база, до 1,77 млрд. долара, заявиха днес от базираната в Хага компания. Това е под средната прогноза от 2,92 млрд. долара на 17 анализатори, анкетирани от "Блумбърг".
Загубата увеличава натиска върху най-големият производител на петрол в Европа, който съкращава работни места и намалява разходите си тази година, тъй като главният изпълнителен директор Бен ван Бюрден подготвя концерна за продължителен застой на пазара. Сривът в цената на петрола през последните 16 месеца нанесе сериозен удар на индустрията и свали пазарната стойност на Shell до най-ниското й ниво от последното десетилетие. Зародиха се и опасения, че компанията може би плаща твърде висока цена за придобиването на BG.
“Въпреки че паричните ни потоци и оперативното ни представяне за тримесечието са силни, водещите цифри, които съобщаваме днес, включват големи разноски“, заяви Бюрден. „Тези разноски оказват влияние както на перспективите за ниски цени на петрола и газта, така и на стъпките на компанията към преразглеждане и намаляване на дългосрочните й опции“, подчерта Бюрден.
Средната цена на петрола тип Брент през третото тримесечие на 2015 г. е била 51,30 долара за барел, което е с 50% по-малко в сравнение със същия период на 2014 г.
Shell прекрати проекта си в петролните пясъци Carmon Creek в Албърта, Канада, с производствен капацитет от 80 000 барела дневно, съобщи компанията по-рано тази седмица. През септември Shell оттегли и проекта си за добив в Аляска, тъй като се оказа, че след разходи на стойност 7 млрд. долара компанията остава с кладенец с недостатъчни количества петрол и газ. Това решение срина акциите на концерна до 6-годишен минимум.
В сряда акциите на Shell поскъпнаха с 1,2%. От началото на годината обаче те са отбелязали спад от 22%.
През юли Shell, която купува BG за над 70 млрд. долара, заяви, че сделката ще увеличи паричния поток до 67 долара за барел през 2016. Придобиването, което се очаква да приключи в началото на идната година, ще предостави на Shell дълбоководни активи в Бразилия, ще засили позицията ѝ в газовата индустрия в Австралия и ще разшири достъпа ѝ до зараждащата се американска индустрия за износ на втечнен природен газ.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.