Заради лошото време: Гърция премести в музей запалването на олимпийският огън за игрите през 2026 г.

Заради лошото време: Гърция премести в музей запалването на олимпийският огън за игрите през 2026 г.

Церемонията по запалването на олимпийския огън се проведе в древното светилище Олимпия в  Гърция, преди зимните игри през 2026 г., които ще са от 6 до 22 февруари в Милано и Кортина д'Ампецо.

Поради неблагоприятни метеорологични условия церемонията беше преместена от стадиона на Древна Олимпия в Археологическия музей. Факелът беше запален от пламък, генериран от слънцето, по време на генералната репетиция в понеделник. Гръцката актриса Мария Мина изигра ролята на Върховната жрица. Тя предаде пламъка на първия факелоносец, бронзовия медалист от Олимпийските игри през 2024 г. по гребане Петрос Гайдатзис, с което даде старт на щафетата на олимпийския огън през Гърция. Тя ще завърши на 4 декември на стадион „Панатинеаикос“ в Атина, с участието на приблизително 450 факелоносци.

Гръцкият президент Константинос Тасулас присъства на събитието. На церемонията присъстваха също президентът на Международния олимпийски комитет (МОК) Кърсти Ковънтри, почетният президент на МОК Томас Бах, председателят на Организационния комитет на Олимпийските игри през 2026 г. Джовани Малаго, председателят на Гръцкия национален олимпийски комитет Исидорос Кувелос и други официални лица.

След това олимпийският огън ще бъде предаден на Организационния комитет за 2026 г. Италианската част от щафетата ще започне на 6 декември в Рим. Олимпийският огън ще пътува из цялата страна, включително островите Сицилия и Сардиния. Щафетата ще приключи на 6 февруари, денят на откриването на Олимпийските игри, на стадион „Сан Сиро“ в Милано.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 26 ноември. Имен ден празнуват Стилиан, Стилян, Стилиана, Стиляна
Борисов: ЕС ще ни даде дерогация за отбраната и дефицитът ще стане 2,7%
Мерц: Путин няма как да излезе успешно от войната в Украйна
Хиляди часове труд и 70 тона кеш: как еврото сменя лева в магазините?
Тръмп изпраща свои представители в Москва и Киев, отказа се от крайния срок за мирния план
Бившият бразилски президент Болсонаро ще прекара 27 години в килия със самостоятелна баня
CNN: Украйна се е съгласила на мирно споразумение за спиране на войната
Бизнес перспективи: Накъде се е насочил криптопазарът?