100 секунди до полунощ! Спряха Часовника на Страшния съд
Стрелките на символичния часовник на Страшния съд спряха на "сто секунди преди полунощ". Това беше съобщено в изявление на уебсайта на проекта. Създаден през 1947 г. т.нар. Doomsday Clock отброява символично опасността за човечеството от унищожителен инцидент като ядрена война или климатична катастрофа. Проектът е основан от Съвета на директорите на списанието „Bulletin of the Atomic Scientists“ на Чикагския университет две години след като Алберт Айнщайн и учени от същия университет са помогнали за разработването на първите атомни оръжия в света. В проекта са използвани образите на апокалипсиса (полунощ) и съвременния идиом на ядрената експлозия (отброяване до нула) за асоцииране на гибелни заплахи за човечеството и планетата.
С годините часовникът се превърна в общопризнат показател за уязвимостта на света от катастрофа от ядрени оръжия, климатични промени и разрушителни технологии в други области. В началото на всяка година, след анализ на рисковете и консултации с 13 нобелови лауреати, Съветът по наука и сигурност на сп. „Bulletin of the Atomic Scientists“ сверява образно часовника. Тази процедура е спазена и сега, когато ръководителите на проекта решиха да оставят стрелките на сегашното им ниво. Пандемията от коронавируса е сред една от новите основни заплахи за човечеството, последиците от която „ще бъдат сериозни и дългосрочни“, се казва в доклада към решението. В същото време експертите смятат, че COVID-19 няма да унищожи цивилизацията. „Пандемията е тревожен сигнал, че националните правителства и международните организации не са готови да управляват ядрените оръжия и да се справят с изменението на климата“, се казва в доклада.
Учените отбелязват още, че пандемията, която предизвика икономическа рецесия, все пак има и положителен ефект, защото е довела временно до намаляване емисиите на въглероден диоксид. Мащабните пожари и природни бедствия обаче показват, че разрушителните ефекти ще се увеличават, ако световните правителства не положат големи усилия за намаляване на отрицателното въздействие върху околната среда.
И през 2020 г. страните с ядрено оръжие продължават да харчат огромни суми за програми за модернизация, се посочва още в съобщението на експертите, отговарящи за Часовника на Страшния съд. "Правителствата на САЩ, Русия и други страни изглежда намират ядрените оръжия за все по-използваеми, което увеличава рисковете от действителното им използване", пишаш те в доклада. Според тях е притеснителен и повишения интерес към ядрените оръжия в страните от Североизточна Азия и Южна Азия, както и в Близкия изток.
В заключение авторите на доклада наричат пандемията от коронавирус сигнал за цялото човечество: „Това е предвестник, недвусмислен сигнал, че положението много повече да се влоши, ако лидерите и институциите не проведат мащабни реформи“.
Последният път, когато стрелките на часовника на Страшния съд бяха преместени бе в началото на 2020 г. с 20 секунди напред. Тази стъпка дойде на фона на нарастващата опасност от ядрена заплаха, оттеглянето на САЩ от ядреното споразумение с Иран, изменението на климата и дезинформацията във виртуалното пространство. През 2019 и 2018 г. стрелките на часовника спряха на 120 секунди преди полунощ.
Най-далече, на 17 минути от полунощ стрелките на Часовника на Страшния съд са били през 1991 г., когато е подписан договора за намаляване на стратегическото въоръжение между СССР и САЩ. Символичният часовник на Страшния съд е създаден през 1947 година. Движението на стрелките отразява времето, което дели човечеството от ядрена война или климатична катастрофа.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.