80% от новите обекти в списъка на ЮНЕСКО са на два континента

80% от новите обекти в списъка на ЮНЕСКО са на два континента

34 нови обекта станаха част от списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Само два пъти в 43-годишната история на програмата броят им е бил по-голям и докато това не е прецедент, то точно обратното важи за начина, по който обектите бяха добавени към списъка.

Миналата година заседанието на Комитета за световното наследство бе отменен заради пандемията, с което вместо да прокара всички номинации напред с една година, сега органът разгледа номинациите за 2020 г. и за 2021 г. по време на онлайн среща, предаде CNBC.

Близо 40 географски и исторически забележителности преминаха през оценка, която да установи тяхната „изключителна универсална стойност“. От тях 34 бяха приети, като над 80% се намират на два континента – Азия и Европа.

В Европа

Близо половината от новите обекти, отбелязани като световно наследство, са в Европа. През 2021 г. 11 градове в 7 държави на континента влизат в списъка. Сред тях са Виши във Франция, Баден Баден в Германия и Спа в Белгия.

Според ЮНЕСКО тези градове отдават почит на европейската спа култура, която възниква през ранните години на 18-и век, когато натуралната минерална вода започва да се извлича за практическа, терапевтична и рекреационна употреба.

Друг от 16-те европейски обекти е „Матилденхое Дармщат“, бивша колония на артистите в германския град Дармщат, която е основана през 1897 г. и включва 23 елемента, сред които руска православна църква, градини, 13 къщи и ателиета, създадени за художници и изложби.

[[{"fid":"379450","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":3801,"width":5701,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

„Матилденхое Дармщат“ /Shutterstock

В Азия

Повече от една трета от новите места в списъка са в Азия, като от тях две се намират в Индия. Храмът „Рамапа“ в щата Телангана е строен в продължение на над 40 години през 13-и век. Той включва издълбани стени и колони и е познат с тухлите си, за които се казва, че са толкова леки, че могат да плуват по вода.

[[{"fid":"379451","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"2":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":4016,"width":6016,"class":"media-element file-default","data-delta":"2"}}]]

Храмът „Рамапа“ /Shutterstock

Транс-иранската жп линия също попада в списъка. Тя свързва Каспийско море с Персийския залив, а живописните гледки включват 4 различни обекти – планински вериги, хълмове, гори и равнини. Изграждането ѝ приключва през 1938 година. Според ЮНЕСКО трасето с дължина 1394 км изисква изграждането на 360 моста и 224 тунела. Железницата изиграва важна икономическа роля в политическото, културното и икономическото развитие на Иран и се превръща в символ за развитието и модернизма в страната.

В Южна Америка

Мумиите Чинчоро са най-старите целенасочено запазени човешки останки в света. Те са на над 7 хил. години и предхождат по-известните си египетски „колеги“ с две хилядолетия. До момента археолозите са открили над 300 мумии, свързани с Чинчоро. За разлика от традициите в Египет, където съхраняването на тялото е било привилегия на фараони и аристократи, хората, подражаващи на културата на Чинчоро, запазват останки на тела от целия социален спектър.

В Африка

Джамиите в судански стил на Кот д‘Ивоар са един от двата обекта на континента, влезли в списъка на ЮНЕСКО тази година.

Отличителният им архитектурен стил отдава почит на транссахарската търговия, която разширява ислямската култура на континента. В строежа се използват традиционни африкански материали, което представлява сливане на две култури, продължаващо от началото на търговията между тях през 17-и век.

Северна Америка

Нито едно ново място от Северна Америка няма в списъците със световното наследство за 2020 и 2021 година.

Комитетът за световното наследство обаче разшири границите на един по-рано вписан северноамерикански обект – манастирите на Попокатепетъл в Мексико. Двете локации от 16-и век, построени близо до вулкана Попокатепетъл, са вписани през 1994 г., като прекроените линии сега включват и трети манастир.

[[{"fid":"379453","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false},"link_text":null,"type":"media","field_deltas":{"3":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false}},"attributes":{"height":4000,"width":6000,"class":"media-element file-default","data-delta":"3"}}]]

Манастир на фона на Попокатепетъл /Shutterstock

Локации от Австралия и Антарктика също не са включени. Общият брой на местата в списъка на ЮНЕСКО вече е 1154, като малко над 50 от тях са обявени за застрашени – това обичайно е първата стъпка, предприемана в процеса по отнемане на статута на едно място. Сред тях са старият град на Йерусалим и Национален парк „Евърглейдс“ в САЩ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул 
На днешната дата, 18 май. Международен ден на музеите