Аржентина замрази цените на храни и други продукти за три месеца

Аржентина замрази цените на храни и други продукти за три месеца

Аржентина замрази цените на храни и други продукти за три месеца

Аржентинското правителство реши със задна дата от 1 октомври и да замрази цените на храните и другите продукти за масово потребление за три месеца. Целта на това решение е да се спре инфлацията, един от основните макроикономически проблеми в страната, предава eleconomista.es

В резолюцията, която ще бъде публикувана тази сряда в Държавен вестник, се съдържат почти 1500 продукта в цялата страна, с цени от 1 октомври, като тя е задължително за всички вериги производители и търговци. 

Мярката е приета след среща с бизнесмени от сектора на производството и търговията с храни и други масови потребителски продукти. Според секретаря по външна търговия на Аржентина Роберто Фелети правителството отбелязва "достатъчен консенсус" сред бизнесмените да се продължи напред със замразяването на цените и само са 139 продукта от списъка от около 1500 е имало възражения.

По последни официални данни, устойчивата висока инфлация в Аржентина нарасна с 52,5% на годишна база през септември миналата година и натрупа ръст от 37% през първите девет месеца на годината. По-специално, за храните и напитките е имало годишно увеличение от 53,4% през септември и натрупано увеличение досега тази година от 36,6%. 

Часове преди правителството да обяви решението си да наложи спирачка на цените на храните, Координаторът на Food Products Industries (Copal) публикува изявление, в което анонсира желанието си за диалог за постигане на споразумение. Copal, която представлява около 14 500 компании за храни и напитки, осъди "липсата на воля от страна на властите да постигнат споразумение със сектора" и това, че правителството не е взело предвид предложенията, представени от бизнесмените.

За Даниел Фунес де Риоха, ръководител на Copal и Аржентинския индустриален съюз, най-голямата асоциация на работодателите в страната, аргументът, че инфлацията се е ускорила поради увеличаването на цените на храните и напитките "губи смисъл, тъй като има и други подразделения, чиито цени растат над тази категория и общия индекс на потребителските цени.

Copal твърди, че политиките за замразяване на цените не успяват да разрешат макроикономическите дисбаланси, които водят до инфлация и освен това са неустойчиви. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ