Азербайджан ще увеличи доставките на природен газ за Европа през Турция

ЕС

Азербайджан възнамерява да увеличи доставките на природен газ за Европа през Турция. Това заяви министърът на енергетиката Парвиз Шахбазов, цитиран от в. "Миллиет" и ТАСС.

По думите му, Баку обсъжда въпроса за увеличението на доставките с Анкара и Брюксел. "През южния газов коридор има неизползван потенциал. Заедно с Турция можем да доставяме големи обеми газ в Европа. Азербайджан разполага с 2,6 трилиона куб. м запаси газ, което ще стигне за вътрешно потребление и доставки за Европа за 100 години" казва министърът.

Баку доставя газ на Европа по Трансадриатичекия газопровод от 31 декември 2020 г. Доставките са планирани за 25 години напред при ежегодни износ от 10 милиарда куб. м. От тях 8 милиарда са за пазара в Италия, а по 1 милиард ще получават България и Гърция.

Южният газов коридор е с дължина от 3500 км от Азербайджан до Италия през Грузия, Турция, Гърция и Албания. Той включва Трансадриатическия, Южнокавказкия и Трансанадолския газопроводи. Пропускателната способност на тръбите е 16 милиарда куб. м газ. Основният източник на газ е находището Шах-Дениз, което разполага със запаси от 1,2 трилиона куб. м газ. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Урок по предприемачество от реалния свят: Симона Косева вдъхнови ученици да приемат провала като път към успеха
На днешната дата, 14 март. Световен ден на съня
„Парадоксът на успеха“, който кара дори победителите да се страхуват от провал
Академия „Равен старт“ дава финансови съвети на ученици от квартал „Факултета“
Нов данъчен стимул: Бизнесът ще може да приспада 25% за изследователски разходи
Подобрете процесите, стимулирайте растежа
На фокус следващата седмица: Централните банки излизат на преден план
Времето през уикенда: Слънчево с температури до 17°