Балтийските държави предупреждават за риск от военна ескалация на границата с Беларус

Балтийските държави предупреждават за риск от военна ескалация на границата с Беларус

Балтийските държави предупреждават за риск от военна ескалация на границата с Беларус

Балтийските страни членки на Европейския съюз предупредиха за възможна ескалация в противопоставянето на мигранти, които се опитват да достигнат до блока от границата между Полша и Беларус.

Министрите на отбраната на балтийските държави предупредиха, че мигрантите заплашват огромна част от източния фланг на блока и дори могат да предизвикат военен конфликт, предаде ДПА.

„Големи групи от хора се събират и транспортират до граничната зона, където след това са принудени да пресичат незаконно границата. Това увеличава възможността за провокации и сериозни инциденти, които могат да прелеят и във военната сфера“, съобщават в съвместно изявление Кале Лаанет от Естония, Артис Пабрикс от Латвия и Арвидас Анусаускас от Литва.

Те осъдиха „умишлената ескалация на продължаващата хибридна атака на беларуския режим“. Министрите призоваха ЕС „да увеличи практическата си подкрепа за подобряване на сигурността по външните граници“.

Стотици мигранти, включително много деца, остават на открито при ниски температури по западната граница на Беларус с европейския блок. Някои имат палатки, но други имат само близките гори за подслон.

Беларуският президент Александър Лукашенко бе обвинен, че е помогнал на мигрантите да стигнат до граничната зона, докато полските власти отказват да ги пуснат на територията на ЕС.

По-рано през седмицата Полша съобщи, че част от хората са хвърляли камъни и клони по полски граничари и са използвали трупи, за да се опитат да съборят ограда на границата в тъмните часове от денонощието.

Вчера Лукашенко заплаши, че ще намали енергийните доставки за Европа. „Ние загряваме Европа, а те заплашват да затворят границите. Ами ако спрем газа“, попита той вчера.

Малка порция от газа достига до Европа през тръбопроводи, които пресичат територията на Беларус. По-голямата част пристига през Украйна и Северен поток 1.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ