Беларуска спортистка от Токио 2020 отказва да се върне в държавата си
Беларуска атлетка отказа да напусне Япония, след като обяви, че е била отведена на летището от отбора си против собствената ѝ воля. От Международния олимпийски комитет обявиха, че тя вече е в безопасност.
Спринтьорката на 200 метра Кристина Цимановска е прекарала нощта в хотел на летище „Ханеда“, след като потърсила помощ от японската полиция. Две държави – Полша и Чехия, вече ѝ предложиха подкрепата си с осигуряване на виза, пише „Ройтерс“.
Според 24-годишната спортистка главният треньор е отишъл в стаята ѝ в олимпийското село, за да ѝ каже да събере багажа си, защото трябва да напусне и ще бъде откарана на летището. Междувременно от Беларуския олимпийски комитет обявиха, че екипът е решил да оттегли Цимановска от Игрите по съвет на лекарите относно нейното „емоционално, психологическо състояние“. В публикация в Instagram тя определи тези твърдения като лъжа.
Японското правителство увери, че пази спортистката, докато организаторите на Токио 2020 и Международния олимпийски комитет проверяват намеренията ѝ.
„Няма да се върна в Беларус“, коментира Цимановска и сподели опасенията си, че може да бъде вкарана в затвора, ако отново е на територията на страната си. Проблемът възникна след критики от нейна страна срещу националните треньори.
През март МОК отказа да признае избора на сина на президента Александър Лукашенко, Виктор, за лидер на Олимпийския комитет на Беларус. През декември и на двамата им бе забранено да посещават Олимпиадата в Токио.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Румен Радев с първи коментар след вота: Ще направим всичко възможно да не допуснем да ходим пак на избори
Политика |Крум Зарков: Каквито и да са резултатите на БСП, аз ще поема цялата отговорност
Политика |Първи данни след вота: Прогресивна България печели близо 40%, ГЕРБ и ПП-ДБ втори и трети
Политика |Тръмп изпраща делегация в Пакистан за нов кръг преговори с Иран
Свят |Папа Лъв призова анголците да преодолеят дълбоките си разделения
Свят |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |Активността към 16:00 ч.: 34,6% по данни на ЦИК, 39% според екзитпол
България |Избирателната активност към 14:00 ч. достигна 34%
Политика |Ето каква е избирателната активност към 12:00 часа
Политика |Избирателната активност към 11:00 ч. достигна 12,12%
Политика |Служебният премиер Андрей Гюров: В парламента се влиза с идеи, а не с пачки в пояса
Политика |Учени съживиха животно, прекарало 24 000 години в замразено състояние
Наука и Здраве |Лукашенко е готов за среща с Тръмп, но само при „голямо споразумение“
Свят |ADVERTORIAL
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
United Group разшири оптичната си мрежа в региона с напълно изградения подземен оптичен кабел между Атина и Солун
Коментари
Няма въведени кометари.