Берлинчани гласуваха за отчуждаване на жилища от корпоративни собственици

Берлинчани гласуваха за отчуждаване на жилища от корпоративни собственици

Мнозинството от гласоподавателите в Берлин подкрепиха необвързващ референдум за отчуждаване на апартаменти на стойност милиарди евро от евро от корпоративни собственици като Vonovi и Дойче Deutsche Wohnen, предаде Ройтерс.

Около 56% от гласувалите на референдума, който се проведе вчера паралелно с парламентарните и регионални избори, подкрепиха мярката, докато 39% гласуваха против, съобщиха от правителството на германската столица.

Референдумът идва в момент, в който най-големият собственик на жилищни имоти в Германия Vonovia казва, че е получил подкрепата на над 50% от акционерите на Deutsche Wohnen, която е нужна за изкупуването на по-малкия й конкурент. Ако сделката се осъществи, тя ще доведе до създаването на гигант в сектора, притежаващ над 550 000 апартамента на стойност над 80 млрд. евро.

Германската столица от дълго време е в центъра на нарастващото обществено недоволство срещу нарастващите наеми, които се превърнаха във водеща тема в предизборната кампания. Групата, която инициира референдума, обяви победа и призова регионалния сенат да разработи съответния закон. Активистите се надяват градските власти да поемат контрола над около 240 000 апартамента.

„Пренебрегването на референдума ще бъде политически скандал. Няма да се откажем докато не бъдат въведени нужните мерки“, коментира Кале Кункел, говорител на инициативата.

Главният изпълнителен директор на Vonovia Ролф Бух заяви в отговор на резултата, че „отчуждаването няма да реши големите проблеми, пред които е изправен имотния пазар на Берлин“. Той призова за повече сътрудничество между всички водещи играчи в сектора за постигане на по-конструктивни решения.

По-рано този месец Vonovia и Deutsche Wohnen обявиха план да продадат близо 15 000 апартамента на берлинските власти за 2,46 млрд. евро като част от усилията да получат политическа подкрепа за сливането си.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ