Близо половината от младото население на Арабския свят обмисля да емигрира

Близо половината от младото население на Арабския свят обмисля да емигрира

Близо половината от младото население на Арабския свят обмисля да емигрира

Близо половината от 200-те млн. млади араби в Близкия изток и Северна Африка (MENA) обмислят да емигрират в чужбина, след като пандемията от COVID-19 парализира икономиките на страните в региона, пише Си Ен Би Си, позовавайки се на ново проучване.

Разочаровани от икономическото състояние на своите страни и корупцията на политическо ниво, 42% от младите араби казват, че са мислили да емигрират. Това е доста притеснителен резултат за арабските страни, в които 60% от населението е на възраст под 30 г.

Проучването на ASDA’A BCW показва, че желанието за напускане на страната е най-силно в страни като Ливан, където всеки шести гражданин е на възраст между 15 и 25 г. Смъртоносният взрив в ливанската столица Бейрут от август само влоши политическата, здравната и социално-икономическа криза в страната. Близо три четвърти от участниците в проучването от страната казват, че пандемията е увеличила вероятността от нови протести срещу статуквото.

Ирак, Йордания Сирия, Йемен и Палестина заемат останалите водещите места в класацията на арабските страните, от които искат да емигрират най-много млади хора.

Проучването установява, че младите хора смятат борбата срещу правителствената корупция за най-важния приоритет за постигането на напредък в Арабския свят. Създаването на работни места е поставено като второ по важност, като 87% от анкетираните се притесняват от безработицата.

Изследването установява, че  пандемията от COVID-19 е отразява особено тежко на региона. Около 20% от участниците в допитването казват, че член на тяхното семейство е загубил работата си заради ковид-кризата, 30% казват, че заради нея са се увеличили дълговете им, докато 72% изразяват мнението, че кризата е усложнила процеса по намиране на работа.

Запитани в кои държави биха искали да живеят, 46% от анкетираните посочват Обединените арабски емирства, като след това се нареждат САЩ, Канада, Обединеното кралство и Германия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ