Тръмп обещал на Турция 32-километрова зона за сигурност в Северна Сирия
Американският президент Доналд Тръмп е заявил пред турската страна намерение за създаване на 32-километрова зона за сигурност в Северна Сирия с ширина 20 мили /32 километра/, съобщи днес турският външен министър Мевлют Чавушоглу, цитиран от ТАСС.
"Тръмп ни обеща 32-километрова зона за сигурност в Северна Сирия", каза Чавушоглу, като добави, че целта на зоната е отстраняване на кюрдските Сили за защита на народа от стратегически важни региони.
Чавушоглу каза още, че турски самолети вече патрулират над територията на бъдещата зона за сигурност, предаде БТА.
На 7 август военни от Турция и САЩ се договориха за създаване на Център за съвместни операции в турския град Шанлъурфа, на 50 километра от границата със Сирия, чиято цел ще бъде да създаде в Северна Сирия зона за сигурност като защитен пояс за турската граница.
Турция настоява дълбочината на зоната да бъде 30-40 километра, докато досега Вашингтон предлагаше 18 километра. Според първоначалните планове на САЩ първата 5-километрова ивица от зоната за сигурност трябваше да се контролира от армиите на Турция и САЩ, следващите 13 километра - само от САЩ, а територията на юг от зоната да бъде под контрола на САЩ и местните кюрдски формирования. Много положения от този план не устройват турск0ата страна.
Чавушоглу също така заяви, че Турция официално не е изключена от програмата за създаване на изтребителите от пето поколение Ф-35, предаде Анадолската агенция.
"Не става дума за официално изключване на Турция от програмата", каза Чавушоглу в отговор на журналистически въпрос за Ф-35.
По думите на турския външен министър Турция е имала много важен принос в програмата досега.
"До днес са извършени плащания в размер на 1,4 милиарда долара. Производството в Турция все още продължава", каза той.
По повод на недоволството от страна на Вашингтон заради покупката на руските системи за противовъздушна отбрана С-400 Чавушоглу посочи, че очаква тези въпроси да бъдат разрешени на базата на взаимно разбирателство.
"В противен случай и двете страни ще предприемат реципрочни действия, отношенията ненужно ще се напрегнат, никой няма да има полза от това", предупреди той. "Ние не предпочитаме този вариант, но нашият президент неколкократно каза, че в случай на негативно отношение, ние ще отговорим", добави Чавушоглу.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Времето: Ветровито със следобедни валежи
България |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 16 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Испанските барове се подготвят с още бира и персонал заради Световното по футбол
Любопитно |Модиляни, Климт и Пикасо на търг: една от най-скъпите колекции в Европа излиза на пазара
Любопитно |Звездите за бизнеса от 15 до 21 юни: Лятното слънцестоене носи нова динамика в идеите и комуникацията
Хороскоп |На днешната дата, 16 юни. Рождениците днес
На днешната дата |Цитат на деня
Цитат на деня |Модиляни, Климт и Пикасо на търг: една от най-скъпите колекции в Европа излиза на пазара
Любопитно |Испанските барове се подготвят с още бира и персонал заради Световното по футбол
Любопитно |ЕС запазва безплатния ръчен багаж и обезщетенията при закъснели полети
Свят |Времето: Ветровито със следобедни валежи
България |Smallman с ново видео и нова песен
Култура | Advertorial |ADVERTORIAL
Blink parking се превръща в естествения дигитален избор за плащане на паркирането в зона
cargo-partner разширява европейската си мрежа за автомобилен транспорт в отговор на нарастващото търсене и тенденциите за nearshoring
Коментари
Няма въведени кометари.