Дания ще строи първия енергиен остров в света
Проект за строежа на гигантски остров, който може да произведе енергия, достатъчна за 3 млн. домакинства, получи зелена светлина от властите в Дания.
Според първоначалния план първото в света такова съоръжение ще бъде с размерите на приблизително 18 футболни игрища, с възможност за допълнително разширение, и ще служи като център за 200 офшорни вятърни турбини, пише „Би Би Си“.
Това е най-големият строителен проект в историята на страната и ще струва 210 млрд. крони или около 28 млрд. евро.
Разположен на 80 км от бреговете на Дания, изкуственият остров ще бъде собственост на държавата поне на 50%, както и на компании от частния сектор. Той ще може да снабдява се енергия не само датчаните, но и съседни държави – Великобритания, Германия и Нидерландия.
Съгласно Закона за климата на Дания, тя трябва да установи въглеродна неутралност до 2050 година, а едно от решенията по пътя към зеленото бъдеще бе взето през миналия декември – страната прекрати всички нови проучвания за нефт и газ в Северно море.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Зеленски: Европа трябва да изгради собствена система за противоракетна отбрана
Свят |Петролът поскъпва с 5% заради подновеното напрежение между САЩ и Иран
Енергетика |Фон дер Лайен призова за бързи реформи в Унгария, за да бъдат освободени замразени средства за страната
ЕС |При 78,24% обработени протоколи: „Прогресивна България“ води с 44,5%, втори са ПП-ДБ с 13,7%
Политика |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 20 до 26 април
Хороскоп |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |На днешната дата, 20 април. 150 години от Априлското въстание
На днешната дата |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 20 до 26 април
Хороскоп |При 78,24% обработени протоколи: „Прогресивна България“ води с 44,5%, втори са ПП-ДБ с 13,7%
Политика |Чуждестранните медии за изборите у нас: Троянският кон на Кремъл или българският Орбан?
Политика |Румен Радев: Победихме апатията. Това е победа на надеждата над страха и победа на морала
Политика |Паралелно преброяване на 95%: Пет партии в парламента, Прогресивна България с пълно мнозинство
Политика |Времето: Ще бъде предимно слънчево, но още преди обяд от запад на изток ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност
България |ADVERTORIAL
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
United Group разшири оптичната си мрежа в региона с напълно изградения подземен оптичен кабел между Атина и Солун
Коментари
Няма въведени кометари.