Джъстин Трюдо към папата: Извинете се!

Джъстин Трюдо към папата: Извинете се!

Премиерът на Канада Джъстин Трюдо призова папа Франциск I да се извини за ролята на Римокатолическата църква в канадската училищна система, в която деца на коренни жители са ставали жертви на издевателства в продължение на десетилетия. 

Премиерът се срещна с понтифа във Ватикана вчера, предава Би Би Си. Срещата е част от програмата с визити на Трюдо в Италия, където той пристигна за събирането на лидерите от Г-7 по-рано. 

След 1880 г. в Канада са установени пансиони, управлявани от религиозни общности на католическата църква, чиято цел е била да социализират насилствено децата на коренните жители в страната - аборигените. От църквата отричат обучението и традициите в семействата на тези деца и ги внедряват насилствено в общото гражданско общество. Последното такова училище в Канада затваря врати през 1996 г. 

"Казах му (на папата - б.р.) колко е важно за канадците да продължат напред към реално помирение с коренните жители и подчертах как той може да помогне, като издаде едно извинение", заяви Трюдо пред репортери след срещата си с Франциск. Премиерът посочи, че е поканил папата да направи извинението лично на визита в Канада. 

Около 150 000 аборигенски деца са били насилствено отнети от семействата си и изпратени да живеят в управляваните от Католическата църква пансиони, където им е било забранявано да говорят на своя майчин език, или да правят каквото и да е, принадлеждащо на семейната им култура. Индианци, метиси и инуити са били принудително настанени в 139 пансиона, управлявани от религиозни общности от името на канадското правителство. Част от децата са били подлагани на унижения и сексуални издевателства. Джъстин Трюдо вече поднесе извиненията на канадското правителство заради тези посегателства. 

Канадската комисия Truth and Reconciliation по-рано призова за официално извинение от страна на папата, което се разглежда като част от процеса на оздравяване на оцелелите. 

От Ватикана не коментираха молбата на Трюдо. Разговорите между него и папата са продължили 36 минути. Те са били фокусирани върху "темите за интеграцията и помирението, както и върху религиозната свобода и настоящите етични проблеми", съобщиха от църквата. 

След възкачването си на Светия престол през 2013 г. папа Франциск се извини от името на католическата църква на жертвите на сексуални посегателства, на протестантите, преследвани в Северна Италия и на коренните народи в Южна Америка заради съучастието на църквата в тяхното подтисничество по време на колонизацията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ