Франция одобри въвеждането на квоти за жени във висшия мениджмънт
Френското национално събрание единодушно прие на първо четене законопроект за равенството между половете. След одобрението на новите правила от Сената поне 30% от лидерските позиции в големите компании ще трябва да бъдат заети от жени, съобщава националният ежедневник Le Figaro.
Макар инициативата да получава широко одобрение, някои експерти посочват, че няма да е лесно да бъде приложена: компаниите трябва да имат предвид „икономическата реалност“ и да не уволняват ценни служители.
Предложението бе инициирано от вицепредседателя на „Напред, република!“ и ръководител на делегацията по въпросите на равенството между половете, Мари-Пиер Риксан, а основната мярка беше въвеждането на квоти за жени на ръководни позиции в големи компании. Предложението беше подкрепено единодушно от всички депутати и сега то ще бъде разгледано в Сената, пише изданието, цитирано от Агенция "Фокус".
По време на заседанието Мари-Ноел Батистел от Социалистическата партия заяви, че „би искала да се върви по-бързо и по-далеч“, докато Матилда Пано от „Непокорената Франция“ би предпочела „по-амбициозен“ текст, но и двете подкрепиха умерения напредък. Лорънс Трастур-Иснар от дясната Републиканска партия също отбеляза, че текстът „позволява да продължи работата в областта на равенството между мъжете и жените“.
Според изданието това междупартийно единство е „докоснало до сълзи“ автора на инициативата Мари-Пиер Риксан. В същото време министърът по въпросите на равенството между половете Елизабет Морено призна, че „квотите понякога са тревожни, но са необходими“, за да се „навакса пропастта, свързана с неравенството, дълбоко вкоренена в манталитета на французите“. Министърът също така подчерта, че френското общество „остава в много отношения патриархално, сексистко и дискриминационно“.
Според Le Figaro член 7 от новия законопроект изисква до 2027 г. в компания с повече от хиляда служители поне 30% от заемащите „ръководни длъжности и членове на ръководни органи“ да са жени, а през 2030 г. тази цифра трябва да достигне 40%.
За неспазване на новия закон компаниите може да бъде глобявани с до 1% от фонда за заплатите. Според представителя на парламентарното мнозинство Жан-Рене Казенев обаче тази сума е „непропорционална“. Жан-Фрнасоа Коуп се съгласява, че е „твърде голяма“, но признава: „Ако искаме това да работи, трябва да сме малко корави“. Статията отбелязва, че за спазване на актуализираните правила за предприятията се предвижда период от две години.
Законопроектът предвижда и други мерки за осигуряване на равенство между половете в професионалната среда. Например, квотната система ще се прилага за конкурсната комисия за прием в университети и ще бъде взета предвид при статистическия мониторинг на разпределението на половете в различни сектори на икономиката.
„Това е бюрократична мярка с добра цел. Необходимо е да се позволи на всички млади жени и млади мъже в нашата страна да избират професия, без да се сблъскват със стереотипите на пола“, обяви Мари-Пиер Риксан.
Също така се предоставя помощ за семейства с един родител, тъй като в 85% от случаите става въпрос за жени, които наистина трудно намират работа.
Например в детските ясли и други институции ще бъдат запазени места за малките им деца, за да улеснят намирането на работа.
Друга точка от законопроекта се отнася до подкрепата на жените предприемачи: Държавната инвестиционна банка има за задача да поддържа разнообразие между половете сред тези, на които издава заеми, пише още Le Figaro.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.