Франция на крачка от удължаване на извънредното положение до февруари

Франция на крачка от удължаване на извънредното положение до февруари

Френският парламент одобри на първо четене законопроект за удължаване на извънредната ситуация в сферата на здравеопазването до 16 февруари, което позволява на изпълнителната власт да налага ограничения, свързани с пандемията от Covid-19. Очаква се текстът на закона да бъде окончателно приет в началото на ноември след одобрението му в Сената, съобщава Le Figaro. 

Извънредното положение беше възстановено в страната с помощта на указ още преди седмица, но се изискваше закон да го удължи за повече от един месец. Освен това, ако ситуацията се подобри, то може да бъде отменено предсрочно. Междувременно перспективите остават мрачни, пише вестникът. Здравният министър Оливие Веран заяви, че мащабът ще се „увеличи през следващите дни и седмици, независимо какво правим поради динамиката на епидемията“.

Наскоро правителстото реши да наложи комендантски час в 54 департамента, а също така във Френска Полинезия – по този начин под ограниченията попадат 46 милиона французи. Правителството успя да приложи тази мярка, благодарение на извънредното положение в сферата на здравеопазването, което беше възстановено в цялата страна с помощта на указ. Извънредното положение вече бе в сила от март до началото на юли, по време на „първата вълна“ на коронавируса и позволяваше въвеждането на режим на изолация или драстично ограничаване на движението на населението. 

В четвъртък премиерът Жан Кастекс изглежда „подготви умовете за още по-трудни времена“, пише вестникът. „Ако епидемията не може да бъде овладяна, правителството ще трябва да „обмисли много по-строги мерки“, каза Кастекс. 

Законопроектът трябва да даде на правителството широки правомощия да приема регулации в областта на трудовото законодателство, функционирането на държавните органи и колективите, точно както миналата пролет.

Според вестника по време на обсъждането на законопроекта представители на парламентарната опозиция са изразили съмнения относно необходимостта от въвеждане на режим на ограничения и са критикували правителството и управляващата партия за липсата на дискусия по този въпрос. Освен това някои парламентаристи припомниха несъответствията и грешните изчисления на властите в борбата срещу първата вълна на епидемията и призоваха за „по-голяма строгост, последователност и предвидливост“ през следващите месеци. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ