Изпращат Меркел с армейски парад

Изпращат Меркел с армейски парад

Германската армия ще почете с прощален парад канцлерката Ангела Меркел за 16-те й години управление, предаде ДПА. Оттеглящата се от властта Меркел ще изнесе кратка реч преди церемонията, планирана за довечера. 

Заради коронавируса няма да има прием и ще присъстват доста по-малко хора от обичайно. Очаква се президентът Франк-Валтер Щайнмайер и съпругата му Елке Бюденбендер да бъдат почетни гости на тържеството. 

Меркел е избрала за прощалната церемония песента на Хилдегард Кнеф "Fuer mich soll's rote Rosen regnen" (Нека да валят червени рози за мен). Освен химна "Grosser Gott, wir loben Dich" (Велики Боже, ние Ти отдаваме хвала) армейският оркестър ще изпълни и песента на Нина Хаген "Du hast den Farbfilm vergessen" (Ти забрави цветния филм). 

Подобен парад е най-високата чест, която германската армия може да отдаде на цивилно лице и по традиция с нея могат да бъдат удостоени не само канцлерите, а и президентите, и министрите на отбраната при прощалните им церемонии.

Ето какво казват за Меркел световните лидери, синтезирано от "Дойче веле".

Меркел притежава "добро чувство за хумор, мъдър прагматизъм и непреклонен морален компас", казва за германската канцлерка бившият американски президент Барак Обама. Според него, "толкова много хора - момичета и момчета, мъже и жени, имат в нейно лице пример, към който могат да се обръщат в трудни моменти". И още думи от Обама: "Имах щастието да съм неин приятел".

И настоящият американски президент изглежда цени високо германската кацлерка. Джо Байдън я нарече "страхотна приятелка, лична приятелка и приятелка на САЩ", а нейното управление определи като "историческо". Меркел се разбира значително по-добре с Байдън, отколкото с предшественика му Доналд Тръмп. Но като цяло отношенията помежду им си остават по-скоро хладни.

Европейските представители се надпреварват да сипят похвали по неин адрес. Ръководителят на Европейския съвет Шарл Мишел, например, заяви миналата седмица за Меркел следното: "Тя е монумент. Европейският съвет без Ангела е като Рим без Ватикана или Париж без Айфеловата кула. Ще ни липсва нейната мъдрост, особено в тежки времена. Тя е компас и пътеводна светлина за нашия европейски проект."

Малцина в ЕС познават Меркел толкова добре, колкото я познава бившият шеф на ЕК Жан-Клод Юнкер. За нея той казва: "За мен тя е завършено произведение на изкуството, състоящо се от много отделни части." За тези 16 години тя "направи много неща правилно и не сбърка по нито един важен въпрос".

Той е най-близкият партньор и съюзник на Ангела Меркел. Като никой друг в Европа френският президент Еманюел Макрон се застъпва за засилването и укрепването на връзките в ЕС - много често на страната на една по-скоро колеблива и скептична по този въпрос германска канцлерка. Въпреки това Макрон написа в Туитър: "Благодаря, скъпа Ангела, за водените в името на нашата Европа битки".

Значително по-труден партньор на Меркел бе британският премиер Борис Джонсън, който имаше значителен принос за Брекзит. Независимо от това, по време на нейната прощална визита през юли Джонсън си размени любезности с Меркел. Така например той ѝ благодари за нейния "исторически ангажимент - не само за германско-британските отношения, но и за световната дипломация".

Ако зависеше от Тони Блеър, Великобритания трябваше да си остане в ЕС. Бившият премиер от началните години на канцлерката Меркел казва днес за нея: "Забележително е това, че успя да съхрани единството, при това в един от може би най-трудните моменти за Европа".

Меркел е имала много ядове с турския президент Реджеп Ердоган - не само по темата за човешките права. Той обаче я нарече своя "приятелка" и "скъпа канцлерка", която цени като опитен политик, който винаги се стреми към "разумен и ориентиран към намирането на решение" подход. В действителност Меркел често е търсела разговор с Ердоган, например по бежанската криза.

Меркел винаги се е възхищавала на забележителния възход на Китай. Едва към края на управлението си тя започна да се отнася по-скептично. Китайският държавен и партиен ръководител Си Цзинпин се сбогува с нея чрез видеоконференция и я нарече "стара приятелка на Китай". Тази съмнителна чест той е оказвал още само на Владимир Путин, Фидел Кастро и Роберт Мугабе.

Доста скромни са думите на руския президент Владимир Путин. "Тя беше 16 години начело на страната, а това е забележително постижение", каза той наскоро, запитан дали Меркел ще му липсва. Той не пропусна да отбележи, че Меркел е могла да се кандидатира и още веднъж. На снимка от 2007 Путин е пуснал лабрадора си да подуши канцлерката, макар да знае отлично, че тя се страхува от кучета. 

Източници: БТА, БГНЕС, Дойче веле

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ