Историята на спора за Йерусалим

Историята на спора за Йерусалим

Историята на спора за Йерусалим

Палестинците заявиха, че признаването на Йерусалим за столица на Израел от САЩ, планувано за днес от президента Доналд Тръмп, ще бъде "целувка със смъртта" за мирния процес в Близкия изток, предава Би Би Си. 

Същевременно, израелският премиер Бенямин Нетаняху призова всички други нации по света да последват примера на САЩ. Нетаняху назова промяната "голяма стъпка към регионалния мир". Той добави, че Израел ще наложи на "враговете си" да приемат, че "Йерусалим никога няма да бъде разделен". 

Очаква се Тръмп да потвърди официално решението по-късно и да нареди преместването на американското посолство от Тел Авив в Йерусалим на следващ етап, след като това е логистично и технически възможно. 

Представител на палестинците във Великобритания коментира пред Би би Си, че промяната в американската външна политика към Йерусалим наподобява "деклариране на война" върху Близкия изток. "Това е последната клечка, която ще пречупи гърба на камилата", казва той. "Нямам предвид война в смисъла на традиционна война, а война по отношение на дипломацията", продължава той. 

Каква е историята на спора за Йерусалим? 

Израел винаги е считала Йерусалим за своя столица, докато палестинците искат Източен Йерусалим да бъде столицата на бъдещата държава Палестина. 

Признавайки Йерусалим за столица на Израел, САЩ ще стане първата държава в света, която е направила това, от основаването на държавата Израел през 1948 г. насам. 

Палестинците, при конфликта им с Израел пък са подкрепени от арабските нации и широкия ислямски свят. 

Град Йерусалим е мястото на ключови религиозни места за юдаизма, исляма и християнството, особено Източен Йерусалим. Израел присъединява част от Йордания след войната в Близкия изток през 1967 г. и счита целия град за нейна неразделима столица. Според Израелско-палестинските мирни споразумения от 1993 г., окончателният статут на Йерусалим трябва да бъде дискутиран и изяснен на следващите етапи от преговорите между двете. 

Израелският суверенинтет над Йерусалим никога не е бил признаван международно и всички страни държат посолствата си в Тел Авив. 

От 1967 г. Израел изгради над десет населени района, които са дом на 200 000 евреи в Източен Йерусалим. Те са считани за незаконни според международното право, въпреки че Израел обжалва това. Като припознава Йерусалим за израелска столица, САЩ ще наложи израелската позиция, че населените райони в източната част на града са валидни израелски общности. Въпреки това определени специфични райони на града ще останат обект на финално договаряне по отношение на статута им. Статутът на светите места няма да бъде засегнат.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ