Карлос Гон проговори за пръв път след бягството си, обвини японските власти в заговор

Карлос Гон проговори за пръв път след бягството си, обвини японските власти в заговор

Японски длъжностни лица са участвали в заговор, довел до ареста на бившия шеф на Renault - Nissan – Mitsubishi Карлос Гон в Япония. Такива обвинения отправи самият Гон по време на  пресконференция в Бейрут, която е първата му публична поява след бягството му от Япония, предадоха световните агенции.

"Членове на японското правителство също участваха в заговора. Знам имена, но няма да ги кажа. Намирам се в Ливан и се отнасям с уважение към ливанското гостоприемство, заради това няма да кажа тези имена", отбеляза той. Ден по-рано пък излязоха информации, че двама американци са му помогнали да избяга от Япония. А японските власти пък издадоха заповед за задържане на съпругата му.

Бизнесменът заяви още днес, че бившият ръководител на Nissan Хирото Саикава е сред организаторите на заговора срещу него.

Други имена, които той назова като участници в схемата, са тези на Хари Нада, Тошиаки Онума и члена на съвета на директорите Масакадзу Тойода, който по думите му е осъществявал връзката с властите.

Като причини за твърденията си за заговор той посочи, че резултатите на Nissan са започнали да се влошават в началото на 2017 година, а "някои от японските ми приятели мислеха, че единственият начин да се отърват от влиянието на Renault върху Nissan, е да се отърват от мен".

Гон заяви, че е бил готов да подаде оставка още през 2018 година, но е бил помолен да остане и е приел предложението да продължи да работи по интеграцията на двете компании.

Той отхвърли отправяните срещу него обвинения, заявявайки, че на първо място не е трябвало изобщо да бъде арестуван, а решението да избяга е било най-трудното в живота му.

"Не съм над закона и приветствам възможността истината да излезе на яве и да изчистя името си", заяви Гон.

По думите му основание за ареста му е укриването на плащания, които всъщност никога не е получавал.

"Всичко беше планирано от прокуратурата и от Nissan", каза Гон, допълвайки, че има свидетели, които са знаели за подготовката, направена преди ареста му, включително за срещи на представители на Nissan с прокурори и чиновници.

Той описа като "извращение" на човешките права и достойнство условията, при които е бил държан от японските власти. По думите му е бил разпитван по осем часа на ден без присъствието на адвокати, а прокурорът непрекъснато го е заплашвал, че "ако не признае, ще стане по-лошо", информира БТА.

"Членовете на семейството ми понесоха невъобразими страдания, беше им забранено да ме видят или дори да говорят с мен с месеци", каза бившият шеф на автомобилния алианс.

"Не съм тук, за да говоря как напуснах Япония (...) Тук съм, за да говоря защо, да хвърля светлина върху система, която нарушава повечето основни човешки права", допълни той.

Очаква се утре Гон да се срещне с ливанския главен прокурор, за да изрази становището си за червената бюлетина, издадена срещу него от японското правосъдие и искането за ареста му, информира ДПА. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ