Китайската икономика ще бъде двигателят на глобалния растеж
Глобалните пазари се успокоиха след здравословната пазарна корекция, вследствие на високата инфлация и промените в паричната политика след много силната 2021 г,. когато много индекси се покачиха, и след първоначалния шок от войната в Украйна. Това съобщи Винсант Мортие, главен инвестиционен мениджър на Amundi – компания за управление на активи в Европа и света. Според него сегашните пазарни корекции са по-изразени в еврозоната (–17%), отколкото в САЩ (–15%). Добрата новина е, че текущите негативни новини до голяма степен са вече усвоени от пазара и следователно са включени в сегашните цени на активите.
Другата добра новина, сочена от Винсант Мортие, идва от Далечния изток. Китайската икономика, чийто ръст се очаква да бъде 5,5% по оценка на китайските власти, вероятно ще стане двигател на глобалния растеж. Китай се впусна в нов цикъл на парично облекчаване и за разлика от други икономики, които започнаха да затягат въображаемите си колани, той го разхлабва. Тази ситуация на пазарите ни казва, че вървим към стабилизиране, посочва главният инвестиционен мениджър на Amundi, но при условие, че ситуацията в Украйна не се влоши допълнително и европейските компании удържат нивото на печалбите си.
Анализаторът счита, че рентабилността на компаниите в еврозоната ще бъде ревизирана надолу повече, отколкото в САЩ. Съединените щати оценяват икономическия растеж над 3%, поради това Мортие смята, че рентабилността на акциите ще е в диапазона от 0 до 8 на сто.
Корпоративните печалби в еврозоната, която е далеч по-засегната от конфликта в Украйна, ще бъдат между -5% и 5 на сто, според инвестиционния експерт. „Ако нашите лични и икономически желания бъдат изпълнени под формата на ранен край на кризата в Украйна, то сега на практика няма нищо, което да попречи на фондовия пазар да приключи годината с положителна доходност“, обобщава Винсант Мортие, главен инвестиционен мениджър на Amundi.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.