Китайската сонда Chang’e-5 кацна на Луната
Китайската сонда Chang’e-5 кацна успешно на Луната, предаде Би Би Си. Нейната цел е да събере камъни и прах от повърхността, които да бъдат донесени на Земята и изследвани. Мисията ще продължи няколко дни.
Сондата е оборудвана с камера, спектометър, радар, лопатка и бормашина. По план ще Chang’e-5 ще събере около 2 килограма материал, които ще бъдат натоварени в отделно устройство, което ще транспортира пробите на Земята.
Подобна мисия се случва за първи път от 44 години. Тогава съветската сонда Луна 24 събра около 200 грама материал за изследване.
Ръководителят на НАСА Томас Зурбухен поздрави колегите си за успеха. „Надявам се, че когато пробите стигнат то Земята всички ще имаме възможността да се включим в изследването им“, коментира той.
Chang’e-5, която тежи 8 тона, беше изстреляна на 24 ноември. Тя е кацнала на 51,8 градуса западна дължина и 43,1 градуса северна ширина. Това е третото устройство, което Китай изпраща на Луната след Chang’e-3 през 2013 г. и Chang’e-4 през 2014 г.
Американските мисии Аполо са донесли на Земята повече от 400 кг проби, но всички те са на повече от 3 млрд. години, докато Chang’e-5 ще изпрати проби с очаквана възраст не повече от 1,2 млрд. години.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.