"Бащата" на първите в света генно редактирани бебета искал да ги спаси от СПИН
Китайски учен, който твърди, че е създал първите в света генно редактирани бебета, защити труда си.
На среща на изследователите на генома в Хонконг проф. Хе Джанкуей заяви, че е "горд" с работата си. Той каза, че още една потенциална бременност с генно-модифициран ембрион е на път в ранните си фази.
Твърденията за научния експеримент на Джанкуей не са независимо потвърдени от международни учени, но много изследователи и експерти, включително в Китай, заявиха, че ако е истина, категорично осъждат обявения опит и смятат проекта за "чудовищен".
Дебатът за генното "редактиране" на хора се води от години в научните среди и сред широката публика, като предизвиква етични дилеми. Учените, които подкрепят този вид дейност смятат, че тя е полезна за отстраняването в зародиш на тежки болести, от които предстоящото да се роди бебе би страдало. Опоненти твърдят, че това е метод хората да се намесят в естествения ход на природата и той би могъл да спомогне за създаването в бъдеще на "армии от свръхчовеци", ако попадне в погрешни ръце.
Подобни експерименти са забранени в повечето държави по света.
Проф. Джанкуей работи в Южния научно-технологичен институт в Шънджън. От университета обаче заявиха, че са шокирани, не им е известно за такъв проект и ще започнат разследване, предава BBC News.
По-рано тази седмица Джанкуей предизвика внимание като заяви, че е променил ДНК-то на два човешки ембриона - момичета близначки, за да възпре те да бъдат заразени с вируса на ХИВ от родител.
Във видео той заяви, че е премахнал ген на име CCR5, за да ги направи резистентни на ХИВ, ако някога влязат в контактт с вируса.
Хиляди китайски учени след това подписаха писмо, публикувано в социалните мрежи, в което заклеймява изследването и заявиха, че се противопоставят.
"Ако е вярно, този експеримент е чудовищен. Генното редактиране като практика е експериментално и все още е свързано с нецелеви мутации, които могат да причинят генетични проблеми на по-ранен етап и по-късно в живота, включително развиването на рак", коментира проф. Джулиан Сажулеску - експерт по етика на Оксфордския университет, цитиран от BBC.
Според разказа на китайския учен, ДНК на близначките е била променена, така че да се предава на поколенията, съобщи Асошиейтед прес. Американски учен също каза, че е участвал в разработката в Китай.
Подобни експерименти са забранени в САЩ, именно защото ДНК промените могат да бъдат предадени на поколенията, а и съществува риск да бъдат засегнати други гени.
Потвърждение на твърденията на Хе Джанкуей все още няма. Статия за разработката му не е публикувана в научно списание, според което методът трябва да бъде проверен от специалисти, посочва БТА.
Известният генетик от Харвард Джордж Чърч обаче защити опита, защото ХИВ и СПИН са "основна и нарастваща заплаха за човешкото здраве".
От няколко години съществува сравнително лесен метод за редактиране на гени - КРИСПР-кас9. Той се използва върху хора отскоро за лечение на фатални болести, като направените промени остават само за този човек. При редактирането на сперма, яйцеклетка или ембрион обаче промените могат да бъдат наследени, посочват още експерти.
Китайският учен заяви, че първо е тествал метода с мишки, маймуни и човешки ембриони в лаборатория и е кандидатствал за патенти. Той е избрал да редактира гена CCR5 за ХИВ, защото СПИН е голям проблем в Китай.
Всички мъже, участвали в експеримента, са били заразени с ХИВ, но жените са били здрави. Генното редактиране обаче не целяло да предотврати малкия риск от предаване на вируса, защото това вече се постига с традиционна медицина. Хе Джанкуей предложил на двойките шанс да имат "дете, което да бъде предпазено от тяхната съдба", тоест дете, което в бъдеще не може да се зарази с ХИВ.
Генното редактиране е направено по време на оплождане ин витро. Когато ембрионите били на 3 до 5 дни, били проверени дали са с редактирани гени. Двойките можели да изберат дали да използват редактиран ембрион или обикновен. Редактирани били 16 от 22 ембриона, а от тях 11 били използвани за имплантиране на шест жени, преди да бъде постигнато забременяването с близначките.
Изследванията показват, че едното момиченце има две копия на променения ген, а другото само едно. Данни да са увредени други гени няма.
Липсата на гена CCR5 обаче е предпоставка за поява на други заболявания, например западнонилска треска, или човекът да умре от грип.
Използването на ембриона със само едно копие на редактирания ген за специалистите е доказателство, че "главната цел е била да бъде тествано редактирането, а не да бъде избягната болестта".
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.