Кофас намали с 1% очакванията си за глобалната икономика

Кофас намали с 1% очакванията си за глобалната икономика

Кофас намали с 1% очакванията си за глобалната икономика

Кофас коригира надолу предварителната прогноза за ръста на глобалния БВП през тази година. Очакванията на компанията са, че световната икономика ще отбележи 3,1% ръст през 2022 г. Корекцията се наложи от очакванията за продължителен военен конфликт в Европа или евентуална нова ескалация, която ще рефлектира негативно върху икономиката.  

Очакванията са Украйна да изпадне в историческа рецесия, вследствие на войната. Същото очаква и руската икономика, поради наложените от ЕС и САЩ икономически санкции. Оттеглянето на западните компании и мерките, предприети от местните власти в отговор на санкциите, за да ограничи обезценяването на рублата, са само част от факторите, които оказват негативно въздействие върху Федерацията. .

Според експертите от Кофас през 2022 г. търсенето на природен газ в Европа ще бъде 6-7% по-ниско спрямо 2021 г. поради по-мекото време и високите цени. Това следва да помогне за намаляване на нуждата от внос от Русия. Спадът на европейското търсене, съчетан с допълнителни LNG (15 млрд. куб. м., обещани от САЩ) и тръбопроводни доставки от някои съседни страни, като Норвегия или Алжир, предполага, че около 100 млрд. куб. м. руски природен газ ще трябва да бъде заменен. Това представлява близо една четвърт от общото европейско търсене през 2021 г.

Анализите сочат, че нестабилността, породена от конфликта ще натежи върху инвестиционните решения на бизнеса, тъй като финансовото му състояние вероятно ще се влоши значително. Това ще бъде следствие от покачващите се производствени разходи.  Те прогнозират отрицателно въздействие от 1,6 % върху ръста на БВП в страните от ЕС. В останалата част на Европа, въздействието вероятно ще бъде по-слабо, но все пак осезаемо.

В Африка се очаква общ нетен отрицателен ефект от 0,5%. Със засилването на инфлационния натиск и началото на затягане на политиката на Фед, с ефекта му върху капиталовите потоци, страната е пример за това как конфликтът се отразява на нововъзникващите икономики.

Азия също няма да бъде пощадена от последствията на войната. Продължителен конфликт в Европа или нова ескалация ще имат очаквано нетно отрицателно въздействие от 0,5 пр.п. върху ръста на БВП през 2022 г.

Латинска Америка е друг регион, уязвим от затягане на политиката на САЩ, но трябва да се възползва от нарастващите цени на суровините. Прогнозираният нетен ефект от войната за региона е оценен на минус 0,1 на сто.

 

[[{"fid":"393753","view_mode":"default","fields":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""},"link_text":false,"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"default","alignment":"","field_file_image_alt_text[und][0][value]":false,"field_file_image_title_text[und][0][value]":false,"external_url":""}},"attributes":{"height":783,"width":481,"class":"media-element file-default","data-delta":"1"}}]]

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ