"Кофас": Нарушенията в доставките и високата инфлация ще се отразят на глобалната икономика

Кофас: Нарушенията в доставките и високата инфлация ще се отразят на глобалната икономика

"Кофас": Нарушенията в доставките и високата инфлация ще се отразят на глобалната икономика

Нарушенията във веригите за доставки и високата инфлация ще се отразят на ръста на икономиката. Това предупреждават експертите на "Кофас".

Прекъсванията на доставките и недостигът на материали вероятно ще продължат. Това е и причината експертите на компанията за кредитно застраховане "Кофас" да намалят прогнозите си за увеличението на брутния вътрешен продукт (БВП) през 2022 г. за страни от Европа, както и за САЩ и Китай.

Въпреки че възстановяването продължава, неплатежоспособността, която все още е с ниски нива - включително в САЩ, Франция и Германия, постепенно се очаква да нарасне през 2022 г., както в момента става във Великобритания, се посочва в редовния доклад на "Кофас" за състоянието на световната икономика.  

Основното притеснение за всички икономики през 2022 г. е инфлацията, смятат анализаторите на "Кофас".  С продължаващия скок на цените на стоките, подхранван от кратковременната инертност на веригата за доставки и геополитическото напрежение, инфлацията се превръща в основен риск за икономиките през 2022 година. В момента тя се движи и от цените на промишлените стоки в много икономики, тъй като компаниите прехвърлят увеличението на производствените разходи върху потребителските цени. 

Норвегия регистрира най-високия търговски излишък в цялата си история, благодарение на активния износ на петрол и газ. Много африкански държави, дори засегнатите от въоръжени конфликти и политически катаклизми, все още се възползват от високите цени на енергията, минералите, дървения материал и селскостопанските продукти. В САЩ проблемите с инфлацията и предлагането намалиха темпа на възстановяване. Докато растежът на БВП се очаква да остане стабилен през 2022 г. (3,7 на сто), тези фактори ще продължат да оказват влияние върху активността. През четвъртото тримесечие на 2021 г. годишната инфлация достигна 7 процента - най-високото ниво от 40 години насам. В отговор Управлението за федерален резерв на САЩ намекна за предстоящо повишаване на лихвите, което предизвика затягане на паричната политика в някои развиващи се страни. 

В Европа прекъсванията във веригите за доставки, съчетани със силното търсене, доведоха до по-високи цени на производителите и на енергията. Германия отчита най-високата си инфлация от над 30 години. Ситуацията е динамична и в останалата част от еврозоната: инфлацията остава умерена във Франция, докато цените в Испания се повишават. Във Великобритания инфлацията се повиши до 5,4 на сто и така "Банк ъв Ингланд" (Bank of England) стана първата голяма централна банка, която повиши лихвения си процент през декември 2021 година.

Основният сценарий, който прогнозират експертите на "Кофас", включва инфлация на близки до  пиковите стойности, която обаче ще отслабне, тъй като цените на енергията ще се понижат, а проблемите във веригите за доставки ще отслабнат през втората половина на годината.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ