Обвиниха Кристалина Георгиева в оказване на натиск в полза на Китай

Обвиниха Кристалина Георгиева в оказване на натиск в полза на Китай

Обвиниха Кристалина Георгиева в оказване на натиск в полза на Китай

Авторитетът на Кристалина Георгиева като лидер на Международния валутен фонд е изложен на риск седмици преди годишната среща на световните финансови ръководители, след като е обвинена, че е повлияла на доклад в полза на Китай, докато е работила за Световната банка.

В своя публикация изданието Bloomberg съобщава, че същността на обвинението е оказване на „неоправдан натиск“ върху служителите да коригират рейтинга на азиатската държава в доклада „Правене на бизнес“, докато е изпълнявала длъжността главен изпълнителен директор. Методиката на доклада, която измерва лекотата и прозрачността на дейността в икономиките, е толкова субективна и противоречива, че Световната банка обяви, че няма да го издава повече.

Министерството на финансите на САЩ смята обвиненията за сериозни и „анализира доклада“. Щатите имат право на вето върху важни решения на МВФ и Световната банка. Републиканците биха могли да използват въпроса, за да подновят критиките за разширяване на ресурсите на валутния фонд под управлението на Георгиева.

Ролята на Китай

68-годишната българка пое Световната банка от южнокорееца Джим Йон Ким, номиниран от президента Барак Обама. Той работи усилено по изграждането на отношения както с Китай, така и със съперника на собствената си институция – Азиатската банка за инфраструктурни инвестиции.

Политиката става само по-трудна, тъй като Китай става все по-категорична по време на управлението на Си Дзинпин.

Нобеловият лауреат Пол Ромър, който е главен икономист на Световната банка до напускането му в началото на 2018 г. казва, че азиатската държава често оказвала натиск върху банковия персонал за промяна на проектодоклади.

Позицията на Китай в доклада за 2018 г., публикуван през октомври 2017 г., трябваше да бъде със седем места по-ниска – на 85-о място а не на 78-о, се казва в прегледа. В проведено разследване се твърди, че Ким и Георгиева са повлияли на преработката на рейтинга.

Какво установява разследването?

До откритията е достигнала адвокатската кантора WilmerHale, след като провела разследване по искане на етичната комисия на Световната банка.

Основният фокус е докладът „Правене на бизнес“ и това, че висши служители са натискали екипа, който го изготвя, за да бъде повишена позицията на Китай в резултатите за 2018 г., като има и обвинения, че докладът за 2020 г. също е манипулиран, за да засили изкуствено позицията на Саудитска Арабия, пише „Ню Йорк Таймс“.

По време на докладваната манипулация служители на Световната банка били притеснени за преговорите с членовете за увеличаване на капитала и били подложени на натиск да не ядосат Китай заради отслабващата му позиция в класацията.

Екипът на тогавашния президент на банката, Джим Йон Ким, провеждал срещи в търсене на начини да подобри рейтинга на Китай. Георгиева също се включила, като работила с помощник по търсенето на решение страната да бъде представена по-добре, без това да влияе на класирането на други икономики. В разследването е определена като „директно замесена“. В крайна сметка хората от проучването дали на Китай повече кредит за новия тогава закон за обезпечени трансакции и класирането на спаднало.

През октомври 2017 г., преди да бъде публикуван докладът, Георгиева отишла в дома на длъжностно лице, отговарящо за екипа на „Правене на бизнес“, за да вземе хартиено копие. Според разследването тя благодарила на човека за помощта за „решаването на проблема“ с Китай.

Георгиева не е съгласна с твърденията

В съобщение, публикувано на сайта на Международния валутен фонд, Кристалина Георгиева обяви, че не е съгласна с изложените в разследването факти.

„Не съм съгласна по същество с констатациите и тълкуванията“, коментира тя и допълни, че вече е провела първоначален разговор с Изпълнителния съвет на МВФ по темата.

По традицията на неписано трансатлантическо споразумение Европа избира управляващите директори на МВФ, докато САЩ избират президентите на Световната банка. Георгиева е начело на МВФ от октомври 2019 г. насам и е втората жена на поста след настоящия лидер на Европейската централна банка Кристин Лагард.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ