МВФ обещава милиарди на Ливан, но срещу сериозни реформи

МВФ обещава милиарди на Ливан, но срещу сериозни реформи

„Международният валутен фонд е готов да удвои усилията си в подкрепа на Ливан, който и без това преминаваше през тежка икономическа криза. Но за целта трябва всички институции в страната да са единни и да се извършат необходимите реформи“. Това заяви управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева в заключение на международната конференция в подкрепа на Бейрут. Тя бе организирана по повод тежкия инцидент, при който склад с амониева селитра, съхранявана в нарушение на правилата за безопасност в продължение на 6 години на пристанището в Бейрут, се взриви, при което загинаха над 150 души, хиляди бяха ранени и бяха предизвикани разрушения на стойност над 5 млрд. долара. Това отпуши трупано с години недоволство срещу лошото управление и корупцията, тласкащи държавата към все по-високи нива на задлъжнялост и обедняване на населениетоата и в страната избухнаха нестихващи бурни протести.

Георгиева очерта план за действие в четири основни стъпки.

Първо - трябва да се възстанови стабилността на публичните финанси и на финансовата система. Бъдещите поколения на Ливан не трябва да бъдат повече обременявани с дългове, които не могат да изплатят. Затова  МВФ изисква устойчивост, като условие да отпусне финансиране. Онези, които са се облагодетелствали от предходни свръхпечалби трябва да споделят тежестта от рекапитализацията на банките, с които ще се защитят спестяванията на огромното мнозинство от ливански граждани.

Второ, да се приложат временни защитни мерки, с които да се предотврати изтичане на капитали, което иначе допълнително ще подкопае устоите на финансовата система. Това включва гласуване на закони, които да въведат капиталов контрол в банковата система и да елиминират настоящата система на свободен обменен курс. Така ще се предпазят националните резерви на страната и ще се намали корупцията.

Трето, да се въведат целенасочени мерки за намаляване на продължителните негативни финансови резултати на компании с държавно участие. Трябва повече прогнозируемост, прозрачност и отчетност – необходимо е да се въведат редовни одити.

И накрая трябва да се създаде фонд, който да подкрепи най-уязвимите граждани.

Сериозният ангажимент към тези насоки ще отключат милиарди долари международна помощ в полза на ливанския народ. Сега е моментът политиците в страната да действат решително. Ние сме готови да помагаме", завърши Кристалина Георгиева.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул