Напрежението между САЩ и Китай се засилва след решението за затваряне на китайското консулство в Хюстън

Напрежението между САЩ и Китай се засилва след решението за затваряне на китайското консулство в Хюстън

Напрежението между САЩ и Китай се засилва след решението за затваряне на китайското консулство в Хюстън

Напрежението между САЩ и Китай силно се изостри, след като американското правителство реши да затвори китайското консулство в Хюстън, за да защити "американската интелектуална собственост и частна информация", пише в. "Гардиън", цитиран от БТА.

Републикански сенатор определи консулството като "шпионско средище". Китай нарече затварянето "безпрецедентно" и "възмутително" и заплаши с ответни мерки.

Марко Рубио, и. д. председател на сенатската комисия по разузнаване, каза, че "то е нещо като централен възел на голяма шпионска операция: търговски шпионаж, шпионаж в отбраната . . . Те използват бизнесмени като фасада в много случаи, за да се опитват да оказват влияние върху членове на Конгреса и други политически лидери на щатско и местно ниво. Така че затварянето му отдавна трябваше да стане".

Пожарни автомобили бяха извикани в консулството през нощта, след като от комплекса се издигаше дим. Представители на американските власти казаха, че служителите на консулството изгарят документи, след като им бяха дадени 72 часа да напуснат САЩ.

Решението за затварянето на консулството дойде ден след като САЩ обвиниха двама китайски граждани в опит да откраднат изследвания за ваксина срещу коронавирус. По-рано този месец директорът на ФБР Кристофър Рей определи Китай като "най-голямата дългосрочна заплаха за информацията и интелектуалната собственост на нашата страна и за икономическата ни жизненост", припомня британското издание.

Заповедта на американското правителство за затваряне на китайското консулството в Хюстън поражда опасения от разгръщане на нова студена война, коментира в. "Файненшъл таймс".

Този ход вероятно ще срине до ново дъно отношенията между САЩ и Китай, които и без това са на най-ниското си ниво от 70-те години на миналия век.

Решението идва в момент, когато водещи фигури в правителството на американския президент Доналд Тръмп отправят остри критики срещу Пекин, които обикновено включват твърдения за шпионаж, хакерски действия и кражба на интелектуална собственост, посочва британското издание.

Напрежението между Китай и САЩ достига най-високо равнище, откакто двете страни нормализираха дипломатическите си отношения преди повече от 40 години, а заповедта за затваряне на китайското консулство в Хюстън е поредният пример в тази насока, пише в. "Ню Йорк таймс".

При управлението на Тръмп силно се изостриха действията и ответните мерки от едната или другата страна в областта на отбраната, търговията, технологиите, човешките права и други сфери, въпреки че той многократно изразява възхищение от китайския президент Си Цзинпин.

Американското правителство дори обмисля забрана за пътуване в САЩ на наброяващите 92 милиона членове на Китайската комунистическа партия и евентуално експулсиране на членове, които в момента са в страната. Подобна мярка вероятно би довела до ответни действия срещу пътуването и пребиваването на американски граждани в Китай, изтъква американското издание.

САЩ и Китай водят борба за превъзходство от началото на президентството на Тръмп. Битката е концентрирана около търговията и технологиите. И двете страни изгониха журналисти тази година и си наложиха взаимни санкции срещу длъжностни лица, отбелязва в. "Вашингтон пост".

Враждебните действия обаче се засилват, след като Тръмп се опитва да обвини правителството на Китай за коронавируса, появил се най-напред в китайския град Ухан в края на миналата година, коментира американското издание.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ