НАТО вече търси наследник на Столтенберг

НАТО вече търси наследник на Столтенберг

Съюзниците на НАТО преглеждат редиците си в търсене на наследник на настоящия генерален секретар Йенс Столтенберг, съобщава изданието „Политико“.

Бившият министър-председател на Норвегия е на един от най-висшите постове в структурите на Алианса от октомври 2014 г. насам. Мандатът му бе удължен до септември 2022 г., затова и търсенето на правоприемник вече е на дневен ред.

В централата започват официални дискусии, а наследникът се очаква да бъде представен на срещата на върха на лидерите на НАТО в Мадрид в края на пролетта или в началото на лятото следващата година.

В Брюксел и в някои от съюзническите столици вече се разпространяват спекулации, като някои служители, дипломати и анализатори казват, че след 72 години е крайно време генералният секретар да бъде жена. Други казват, че предвид продължаващата конфронтация с Русия избирането на лице от Източна Европа би изпратило важен сигнал към Москва.

Кой може да е следващият?

Така на върха на списъка бързо се изстрелват трима потенциални кандидати – бившите президенти на Хърватия и Литва, съответно Колинда Грабар-Китарович и Далия Грибаускайте, както и настоящия естонски държавен глава Керсти Калюлайд.

Грабар-Китарович, която бе първият президент от женски пол в Хърватия в периода 2015-2020 година, вече е работила в централата на НАТО като помощник-генерален секретар по публичната дипломация от 2011 до 2014 година. Тя може да се похвали и с едно от най-впечатляващите резюмета сред потенциалните бъдещи шефове на НАТО. Била е едновременно министър по европейските въпроси на Хърватия и външен министър. Тя има роля и в успешните кандидатури на страната за членство в ЕС и НАТО. Тя е и посланик на страната си в САЩ от 2008 до 2011 година, което ѝ дава силни връзки с Вашингтон, чиято дума ще тежи във финалното решение на НАТО.

„Обичах работата си в НАТО… и съвместния опит и атмосфера“, признава Грабар-Китарович в семинар, воден от нея миналата пролет.

„Важният“ квартет

Традиционно Великобритания, Германия, Франция и САЩ се разглеждат като най-влиятелните съюзници в процеса по избиране на генерален секретар.

Държавите от ЕС формират голямо мнозинство сред съюзниците – 21 от 30 членове, докато Великобритания след Брекзит може да се окаже в трудност да получи подкрепа за издигане на свой кандидат на поста. Някои страни в блока и специално Италия смятат, че е на опашката за грабването на ключовата позиция. Кой в крайна сметка ще оглави НАТО? Обратното броене до окончателното решение вече започна.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ