Най-големият Boeing MAX дебютира в небето

Най-големият Boeing MAX дебютира в небето

Най-новото попълнение 737-10 в семейството MAX на Boeing изпълни първия си полет, отбелязвайки нов етап в рестартирането на този вид машини за средни разстояния, които 20 месеца бяха спрени от движение след две фатални катастрофи, предаде Франс прес.

Бяло-синият самолет излетя в 10:07 ч. местно време (17:07 ч. по Гринуич; 20:07 ч. бълг. вр. вчера) от Рентън, Вашингтон, и след прелитане над ясно небе кацна безопасно в Сиатъл в 12:38 ч. (19:38 ч. по Гринуич; 22:38 ч. българско време снощи).

"Самолетът работи чудесно", каза Дженифър Хендърсън, главен пилот на полета по програмата 737.

"Маршрутът, по който поехме, ни позволи да тестваме системите, управлението на полета и качествата за управление на самолета, всички тези маневри преминаха точно както се надявахме", добави тя, цитирана в комюнике.

Самолетът, който допълва гамата от еднофюзелажни машини на сиатълския гигант (737-7, 8 и 9), тепърва предстои да премине многобройни тестове, преди първите бройки да бъдат доставени на клиентите. Това се очаква да стане през 2023 година, информира БТА.

Моделът 737-10, който е най-големият от серията MAX, може да превозва до 230 пътници на разстояние 6110 километра. Той се предлага на каталожна цена от 134,9 милиона долара.

Официално пуснат през 2017 година, 737-10 имаше за цел да конкурира A321neo на Airbus в сегмента с една пътека и над 200 места.

Първите доставки първоначално трябваше да бъдат извършени през 2020 година, но датата бе отлагана вече два пъти.

Boeing трябваше да се пребори с разочарованията от 737 MAX по цял свят, след като при две катастрофи за кратък интервал от време, през 2018 и 2019 година, загинаха общо 346 души, припомня АФП.

 

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Приходите от мита в САЩ достигнаха нов рекорд за една фискална година
Реакции от Европа след обявените американски мита от 30%
Как да подлъжете нервната си система да се успокои, когато сте стресирани на работа?
Как да превърнем големите бизнес моменти в траен импулс на марката?
На лов за таланти: Meta придоби още един AI стартъп
Фицо: Словакия е готова да подкрепи новия кръг от санкции срещу Москва, ако няма да пострада от спирането на руския газ
На днешната дата, 13 юли. Рождениците днес
Рейтингова агенция Scope очаква ръст на германският дълг до 74% от БВП до 2030 г.