Китайската орбитална станция може да падне около Великден
Китайска космическа станция Тянгун 1 ("Небесният дворец), кояо се е устремила към земята, може да падне в дните около Великден, съобщава The telegraph.
Учените ще знаят с точност само няколко часа преди това да се случи. Част от тази несигурност произтича от факта, че много малка грешка в изчислената височина от космическите лаборатории в даден момент може да доведе до голяма грешка в очакваното време и място на падането, обясняват редакторите на издание Space. Освен това, сравнително малки промени в слънчевата активност, които не могат да се прогнозират точно, могат също да окажат влияние. Например, повишеното ултравиолетово лъчение, свързано със слънчева светлина, загрява горната атмосфера, което я кара да се разширява. Това ще промени триенето на Тянгун 1.
Мястото, където космическата лаборатория ще направи окончателното си потапяне, също е мистерия. Тянгун 1 обикаля Земята в орбита, наклонена на 42,7 градуса към екватора, което означава, че остатъци могат да се появят навсякъде в зона, простираща се между 42,7 градуса северна ширина до 42,7 градуса южна. Това ще включва около 80% от САЩ и южните части на Европа (Испания, Италия, Гърция), както и голяма част от Китай и Япония. Що се отнася до страните в Южното полукълбо, този списък включва Чили, Аржентина, Южна Австралия и Нова Зеландия.
Също така неизвестно е каква част от космическата станция ще остане при навлизането й в земната атмосфера.
- При падане на височина около 110 км първо ще бъдат увредени сериозно тънките слънчеви панели, приличащи на крила от двете страни на цилиндричния космически кораб, които в крайна сметка ще се счупят.
- В следващите минути Тянгун 1 вероятно ще се устреми напред, което ще увеличи силата на триене. Някъде между 80-ия и 60-ия километър, цялата станция ще бъде обхваната от пламъци, като големи парчета ще се разпаднат и разпръснат на още по-малки фрагменти.
- Накрая, на около 15 км височина, падащите фрагменти ще загубят устрем и ще започнат да "валят" почти вертикално.
Ефектът при падането ще бъде подобен на бавно движещ се метеор. Фрагментите ще свестят за кратко поради силно триене в горната част на атмосферата, след което ще изчезнат. Дори и през деня, разпадането на Тянгун 1 може да бъде частично видимо, тъй като най-големите парчета ще светят за няколко минути като сребърни скали, обяснява още изданието.
Ако станцията навлезе в орбита в сряда (28 март), можете да гледате уебкаст от проекта Виртуален телескоп, воден от астрофизик Джанлука Маси в 12ч. средно гринуичко време. В уебкаста ще има живи изгледи на космическата станция в партньорство с обсерваторията Tenagra в Аризона.
Ако искате да проверите дали Тянгун 1 ще бъде видим за вас, ще ви е необходим график за наблюдение от вашето местоположение - в такъв случай влезте уебсайта Heavens Above. След като се регистрирате, трябва да посочите местоположението си. На началната страница под спътници ще намерите "10-дневни прогнози за сателити от специален интерес". Тянгун 1 е на второ място в този списък. Трябва да го проверявате често, поради възможните помени.
За определяне времето и местонахождението на навлизане в земната атмосфера страницата Satflare.com събира и сравнява различни предсказания. Данните ще бъдат актуализирани многократно през деня.
И накрая, за да видите последната наземна следа на Тянгун 1 и къде е тя в даден момент, можете да посетите N2YO.com.
Тянгун 1 бе изведена на орбита през септември 2011 г. От 2013 г. е необитаема, а от 2016 г. и напълно неконтролируема. Тянгун 1 бе дори и "герой" от филма "Гравитация". Благодарение на нейното свободно падане към Земята, героинята на Сандра Бълок успя за се завърне на планетата.
Припомнете си финалните кадри от този великолепен филм:
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.