Обвиниха пет технологични концерна за смъртта на деца, работили в мините в Африка

Пет от най-големите технологични компании в света са обвинени в съучастие в смъртта на деца, принудени да работят в кобалтови мини в Африка, информира „Ройтерс“.
Делото е заведено от името на 14 семейства от ДР Конго срещу Тесла (Tesla), Епъл (Apple), Алфабет (Alphabet), Майкрософт (Microsoft) и Дел (Dell).
Компаниите са били част от система за принудителен труд, която според семействата е довела до смърт и сериозни наранявания на децата, твърди адвокатският екип. Шест от децата са загинали при срутване на тунел, а другите са получили трайни наранявания, включително парализа, показват документите по делото, заведено пред съда във Вашингтон.
Това е първият случай, при който технологичният сектор е изправен пред правни действия заради източника на кобалт. Химичният елемент е от първостепенно значение за производството на презаредими литиево-йонни батерии, каквито се използват в милиони продукти, продавани от технологичните концерни. Над половината от кобалтът в света се добива в Конго.
Според данните на проучване на Европейската комисия от 2018 г., през следващото десетилетие световното търсене на метала се очаква да нараства от 7% до 13% годишно.
Според документите по делото, заради крайната бедност на семействата, децата били принуждавани да напускат училище и да работят в кобалтовите мини, собственост на британската компания Гленкор (Glencore). На някои от децата е било плащано едва по 1,50 долара дневно за работа шест дни в седмицата.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Светът на парите: Кои страни в Европа ще имат най-високи нива на инфлацията през 2026 г.?
Финанси |Chevron търси диверсифициран подход към инвестициите в рафинерии
Компании |Япония наема Wood Mackenzie за оценка на проекта за втечнен природен газ в Аляска
Енергетика |Марките залагат на възраждане на лукса на модния подиум
Бизнес |Стартира най-голямото учение в България по линия на гражданска защита в рамките на НАТО
Политика |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 8 до 14 септември
Хороскоп |Атанас Зафиров за визитата си в Китай: Поканата беше чисто партийна
Политика |„Хамас“ обмисля американските предложения за спиране на огъня в Газа
Свят |Зелена вълна на борсите в Европа и Азия въпреки политическите сътресения
Финанси |Операторите помолени да крият негативни реакции към Тръмп на финала на US Open
Свят |Папа Лъв ХIV обяви 15-годишен компютърен специалист за светец
Свят |За втори път: Карлос Алкарас спечели титлата на Откритото първенство на САЩ по тенис
Спорт |Глобалните пазари през седмицата остават в очакване на вота на доверие в Париж
Финанси |

Коментари
Няма въведени кометари.