Протести и технически проблеми в Салвадор след срив на биткойна

Протести и технически проблеми в Салвадор след срив на биткойна

Протести, технологични проблеми и срив във стойността белязаха първия ден, в който биткойнът бе търгуван като законно платежно средство в Салвадор, пише Би Би Си.

Цената на най-популярната криптовалута се срина във вторник до най-ниското си ниво от близо месец, падайки от 52 хил. долара до под 43 хил. долара. Към 10:15 часа българско време днес биткойнът се разменя за 45 505,49 долара, което представлява спад от 12,98% за последните 24 часа.

Опозицията в Салвадор атакува президента Наиб Букеле, като посочи, че срива на биткойна е донесъл загуби за 3 млн. щатски долара на жителите на една от най-бедните страни в Латинска Америка.

Цялостното въвеждането на биткойна като официално платежно средство в Салвадор бе далеч от визията на Букеле. Магазините за приложения на Apple и Huawei не предлагаха правителствения дигитален портфейл, познат като Chivo, който да се използва за трансакции с биткойн. В същото време редица сървъри трябваше да бъдат изключени, тъй като бяха претоварени от големия брой регистрации.

С течение на деня обаче Chivo започна да се повява във все повече платформи, а плащанията с него се приемаха от Starbucks и McDonald's.

Правителството раздаде на салвадорците биткойн на стойност 30 долара, за да насърчи приемането на криптовалутата. Според властите биткойнът може да спести на страната 400 млн. долара от такси за трансакции върху средства, изпращани от чужбина.

На база на данни на Световната банка и правителството от Би Би Си обаче изчисляват, че сумата е по-близо до 170 млн. долара.

Лошата новина за страната обаче дойде от срива на биткойна във вторник, който в един момент бе поевтинял с 20%.

„Това бе много лош ден за президента Букеле, неговото правителство и експеримента с биткойн“, коментира пред Би Би Си представителят на опозицията Джони Райт Сол.

„По-голямата част от населението на страната не знае почти нищо за криптовалутите. Това, което знаем, е че те са много нестабилен пазар. Днес това бе демонстрирано“, коментира той.

Опозиционерът не е единственият критик на решението на Букеле. Повече от 1000 протестиращи се събраха пред Върховния съд на страната, където гориха гуми и хвърляха пиратки.

Освен финансовата нестабилност, според критиците приемането на биткойна може да увеличи нелегалните трансакции.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ