4 часа Путин отговаря на въпроси на граждани, говори за социализма, ядрените заплахи, икономиката
Реставрация на социализма в страната е невъзможна, заяви руският президент Владимир Путин по време на традиционната си ежегодна пресконференция, на която отговаря на въпроси на граждани по най-различни теми, предаде ТАСС, цитирана от БТА.
Пресконференцията, която бе четиринадесета по ред от идването на Путин на власт през 2000 г., продължи почти 4 часа и засегна редица теми, сред които изтеглянето на САЩ от Сирия, оръжейната надпревара и Брекзит.
За пресконференцията бяха акредитирани повече от 1700 журналисти от почти всички руски региони, както и от Азия, Европа и Америка.
"Мисля, че това (възстановяването на социализма в Русия) е невъзможно. Дълбоката промяна на обществото е такава, че реставрацията на социализма е невъзможна", заяви Путин.
Според него "са възможни елементи на социализация на икономиката, социалната сфера".
По думите му "това (възстановяването на социализма) винаги е свързано с изразходване на големи приходи и в крайна сметка - с безизходица в икономиката".
От елементите на социализма, които може и дори е необходимо да се възстановят, Путин посочи справедливото разпределение на ресурсите, стремежа към намаляване до минимум на нивото на бедността, осигуряването на здравни услуги за гражданите и образование при приемливи условия.
"Ние сега водим тъкмо такава политика", каза той. "Именно към това до голяма степен са насочени и нашите национални проекти", заяви Путин.
Според него принадлежността на редица ръководители на региони и кметове на градове към опозиционни партии не е проблем.
"За мен най-важното е, че хората в териториите, регионите на Руската федерация усещат, че животът се променя към по-добро. Ако те са взели решение за конкретен човек, който не представлява партията "Единна Русия", какво от това, това е техен избор. По всякакъв начин само ще помагам на всеки новоизбран ръководител на регион. Въпросът е единствено в това самият новоизбран ръководител на регион да се окаже на висота, да е в състояние да изпълни предизборните обещания, които е дал на хората", каза президентът и напомни, че не принадлежи към никоя партия.
За руската икономика
Брутният вътрешен продукт (БВП) на Русия е нараснал с 1,7 процента за първите десет месеца на 2018 година, съобщи Путин цитиран от ТАСС.
За цялата 2018 г. се очаква икономически растеж от 1,8 процента, посочи държавният глава.
По думите му руската икономика вече се е приспособила към външните ограничения.
Той припомни, че след кризата от 2008-2009 г. руската икономика се е свила със 7,8 процента, а след въвеждането на санкциите през 2014 г. спадът е бил 2,5 процента (през 2015 година). Путин даде за пример оценка на министерството на финансите на САЩ, според която свиването с 2,5 процента се обяснява на една трета със санкциите и на две трети - с поевтиняването на енергийните суровини.
"Според мен няма и една трета, много по-малко е", каза той.
"През почти цялата си история Русия е била под някакъв вид санкции. . . Това е свързано с нарастването на силата на Русия и способността й да се конкурира. Появи се нов играч, което трябва да бъде взето предвид", подчерта той.
Руската икономика вече се е приспособила към външните ограничения и "в тази история със санкциите дори има някои предимства", отбеляза руският лидер.
"Тя ни принуди да започнем да мислим за много неща. . . Селското стопанство направи небивал скок напред", допълни той.
От началото на годината производството на хранителни продукти е нараснало с 13 процента, а промишленият растеж в страната като цяло превишава увеличението на БВП и достига 3 на сто, подчерта Путин.
За риска от ядрен конфликт и инцидента в Керченския проток
Русия не желае да започва оръжейна надпревара, а само се стреми към запазване на баланса в сферата на въоръженията, заяви Путин, цитиран от ТАСС.
"Като цяло в стратегическия баланс това е само елемент за възпиране и изравняване на паритетите. Това е запазване на паритета, нищо повече", подчерта държавният глава, говорейки за най-новите руски системи за противоракетна отбрана.
Предполага се, че човечеството притежава "достатъчно здрав разум и инстинкт за самосъхранение", за да не допусне нова световна война, заяви Путин.
Все пак президентът изрази съжаление, че нараства тенденцията да се подценява рискът от ядрен конфликт.
"Това изглежда като нещо невъзможно или най-малкото се омаловажава. Но ако, не дай Боже, се случи, може да предизвика гибелта на цялата цивилизация, а може би и на цялата планета", каза руският лидер.
Владимир Путин предупреди, че има тенденция да се понижава прагът за използване на ядрени оръжия и това може да доведе до глобална катастрофа.
"Става дума за идеите да бъдат създадени ядрени заряди с малка мощност, а това вече не е глобална, а тактическа употреба - аналитиците на Запад огласяват вече такива "идейки", че няма нищо страшно, че може и да се употреби" това оръжие, обясни той.
По думите на Путин с "провокацията" си в Керченския проток украинският президент Петро Порошенко е целял да повиши предизборно своя рейтинг за сметка на държавните интереси.
"Провокацията цели да изостри ситуацията. Ясно е защо е нужно това на нашите украински партньори. Там предстоят избори. Трябва да се изострят нещата, за да се вдигне рейтингът на един от претендентите за президентския пост. Имам предвид действащия президент. Това е лошо. Лошо е и за неговия народ, и за неговата държава", каза Путин.
"В този смисъл той е изпълнил задачата си, обаче за сметка на интересите на страната", подчерта руският президент.
Съдбата на украинските моряци, задържани при инцидента, ще се решава след приключване на наказателното дело по случая, добави той и предупреди, че продължаващите опити на украинската власт да реши със сила политическите проблеми на Донбас са обречени на провал.
За решението на САЩ да се изтеглят от Сирия и потенциална среща с Тръмп
Путин определи решението на американския си колега Доналд Тръмп да изтегли войските на САЩ от Сирия като правилен ход. предадоха световните агенции.
"Не виждам признаци за изтегляне на американските сили", каза в същото време той на традиционната си годишна пресконференция.
Путин отново изложи руския аргумент, че военното присъствие на САЩ в Сирия е незаконно, тъй като не е разрешено от Съвета за сигурност на ООН или от сирийското правителство.
"Предстои да видим дали Съединените щати ще изпълнят своя план", отбеляза Путин и припомни, че Вашингтон нееднократно е обещавал да изтегли своя контингент от Афганистан, а той остава в тази страна вече 17 години.
Руският президент се съгласи с оценката на американския си колега, че групировката "Ислямска държава" като цяло е победена в Сирия.
На въпрос дали скоро ще се срещне с Тръмп, руският лидер заяви, че не знае кога ще се случи това, но отбеляза, че е важно за Москва и Вашингтон да нормализират отношенията си, предаде Ройтерс.
По-рано този месец съветникът на Тръмп за националната сигурност Джон Болтън заяви, че няма да има среща между Тръмп и Путин докато Москва не освободи украинските кораби и екипажите им, които задържа близо до Крим миналия месец.
"Не знам дали ще има такава среща или не", каза Путин
За Брекзит
Путин заяви, че британският премиер Тереза Мей няма друг избор освен да осъществи Брекзита и да избягва втори референдум по въпроса, защото в противен случай би било подкопано доверието в британската демокрация, предадоха ТАСС и Ройтерс.
"По отношение на Брекзита и осъществяването му докрай, мога да разбера позицията на премиера. В крайна сметка, имаше референдум. Какво може да направи тя? Тя е длъжна да изпълни волята на народа, която бе изразена в референдума, иначе това не е никакъв референдум", каза Путин.
Той добави, че отношенията между Русия и Великобритания са в задънена улица, но Москва би желала да ги извади от сегашната им ниска точка и се надява, че здравият разум ще възтържествува.
"Влиянието на Брекзита върху Русия ще бъде минимално и косвено", заяви Путин.
"То ще е с минимално значение", отвърна Путин на въпрос как излизането на Великобритания от ЕС ще се отрази на Русия. Брекзитът "ще се отрази на цялата европейска икономика, на световната икономика. В този смисъл ще се отрази и на нас, косвено и опосредствано", заяви той.
За възможността за сключване на мирен договор с Япония
"Русия искрено се стреми към сключване на мирен договор с Япония", каза Путин, цитиран от ТАСС и Ройтерс.
Той посочи, че когато става въпрос за такъв договор, много важни са въпросите на сигурността. "Разбира се, безпокоят ни плановете за разполагане (на територията на Япония) на системи за противоракетна отбрана (ПРО). Много пъти съм казвал и мога още веднъж да повторя: ние не смятаме, че това е отбранително оръжие. То е част от американския стратегически ядрен потенциал, изнесен в периферията. И тези системи работят в синхрон с ударните комплекси", посочи Путин.
"Относно възможността Япония да участва в тези решения (за разполагане на американска военна инфраструктура) - за нас е непонятна тази закрита част. Ние не разбираме равнището на суверенитета на Япония при приемането на решения от подобен род", каза руският президент, цитиран от ТАСС.
Той даде пример с американската база на остров Окинава. "Тя е там вече от десетилетия. Аз зная, че губернаторът на Окинава е против няколко решения за укрепването и разширяването на базата, но не може да направи нищо", отбеляза той.
"Какво ще стане след подписването на мирния договор, ние не знаем. Но без отговор на този въпрос за нас ще бъде много трудно да вземем каквито и да са важни решения. . . Убеден съм, че премиерът Абе е съгласен, че сегашната ситуация е ненормална. Русия и Япония са заинтересовани от пълната нормализация на нашите отношения", заключи Путин, цитиран от Ройтерс.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.