Река изчезна в Канада

Огромната река Слимс, която извира от един от най-големите ледници в Канада, изчезна в рамките на четири дни, съобщава The Guardian. Феноменалното явление се е случило миналата година от 26 до 29 май, гласи тревожният доклад на екип учени, огласен сега. Това е твърде обезкпокоителен сигнал за това, как климатичните промени драстично изменят световната география.

В течение на стотици години, река Слимс тече на север от ледника Каскавулш в Юкон, Канада, преминава през река Клуейн, а после и през река Юкон, за да се влее накрая в Берингово море. Между 1956 г. и 2007 г. ледникът Каскавулш отстъпва с 600-700 м. Необичайното затопляне в последните години обаче променя всичко. Интензивното топене на ледника през пролетта на 2016 г. отнема водите на река Слимс за сметка на другата голяма река, черпеща от гигантския гледчер - река Алсекс, която тече на юг към Тихия океан. 

Преди двете реки са били сравними. Сега река Алсекс е 70 пъти по-голяма от Слимс, която вече може да се преджапа спокойно дори и в най-широката си част.

"Има определени прагове в природата, които след като веднъж преминем, всичко рязко се променя", казва проф. Лони Томпсън от Държавния университет в Охайо. 

Статистически анализ, публикуван в списание "Nature Geoscience", предполага, че драматичните промени в климата почти сигурно са по вина на човека. Районът Юкон е изключително рядко населен, но подобни бъдещи катаклизми могат да имат катастрофални последици за градове, села и екосистеми, които са се появили около достъпните водоизточници, обобщава документа геологът Рейчъл Хедли от Университета в Уисконсин. "Ако една река се променя толкова драстично, че басейнът й вече не достига първоначалноото си корито, тази промяна в крайна сметка може да повлияе на човека и биологичните общности наоколо", твърди тя.

Професор Томпсън, който е документирал отстъпването на гледчера на връх Килиманджаро, прогнозира, че тепърва ще се наблюдава ускорение на подобни процеси в световен мащаб, които вече са факт в Хималаите, Андите, северните части на Канада и Аляска. "Често тези събития се случват в отдалечени и бедни части на нашата планета и по този начин значително повлияват поминъка на много хора", обяснява Томпсън.

Вижте повече подробности и във видеото по-долу, публикувано от GeoBeats News в YouTube.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ