Река изчезна в Канада

Огромната река Слимс, която извира от един от най-големите ледници в Канада, изчезна в рамките на четири дни, съобщава The Guardian. Феноменалното явление се е случило миналата година от 26 до 29 май, гласи тревожният доклад на екип учени, огласен сега. Това е твърде обезкпокоителен сигнал за това, как климатичните промени драстично изменят световната география.

В течение на стотици години, река Слимс тече на север от ледника Каскавулш в Юкон, Канада, преминава през река Клуейн, а после и през река Юкон, за да се влее накрая в Берингово море. Между 1956 г. и 2007 г. ледникът Каскавулш отстъпва с 600-700 м. Необичайното затопляне в последните години обаче променя всичко. Интензивното топене на ледника през пролетта на 2016 г. отнема водите на река Слимс за сметка на другата голяма река, черпеща от гигантския гледчер - река Алсекс, която тече на юг към Тихия океан. 

Преди двете реки са били сравними. Сега река Алсекс е 70 пъти по-голяма от Слимс, която вече може да се преджапа спокойно дори и в най-широката си част.

"Има определени прагове в природата, които след като веднъж преминем, всичко рязко се променя", казва проф. Лони Томпсън от Държавния университет в Охайо. 

Статистически анализ, публикуван в списание "Nature Geoscience", предполага, че драматичните промени в климата почти сигурно са по вина на човека. Районът Юкон е изключително рядко населен, но подобни бъдещи катаклизми могат да имат катастрофални последици за градове, села и екосистеми, които са се появили около достъпните водоизточници, обобщава документа геологът Рейчъл Хедли от Университета в Уисконсин. "Ако една река се променя толкова драстично, че басейнът й вече не достига първоначалноото си корито, тази промяна в крайна сметка може да повлияе на човека и биологичните общности наоколо", твърди тя.

Професор Томпсън, който е документирал отстъпването на гледчера на връх Килиманджаро, прогнозира, че тепърва ще се наблюдава ускорение на подобни процеси в световен мащаб, които вече са факт в Хималаите, Андите, северните части на Канада и Аляска. "Често тези събития се случват в отдалечени и бедни части на нашата планета и по този начин значително повлияват поминъка на много хора", обяснява Томпсън.

Вижте повече подробности и във видеото по-долу, публикувано от GeoBeats News в YouTube.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
Държавният департамент на САЩ одобри продажба на въоръжение на България за 620 млн. долара
Зеленски обяви, че следващият кръг мирни преговори между Украйна и Русия ще бъде в сряда
Гърция премахва таксите за теглене от банкомат
Гръцките власти предупредиха за екстремно високи температури до 45°
Град Ню Йорк и щатът Ню Джърси очакват 3,3 млрд. долара приходи от Световното първенство по футбол през 2026 г.
По план за 43 млн. евро: Изкуствен интелект ще помага на държавната администрация в Испания
Великобритания започва мащабна акция срещу организаторите на нелегална миграция в страната