Русия намалява държавната помощ за икономиката

Русия намалява държавната помощ за икономиката

Русия ще намали държавната помощ за икономиката през 2021 г., изправяйки се пред нарастващите разходи за обслужване на все по-големия държавен дълг в резултат на пандемията от COVID-19 и срива на цените на петрола. Това заяви финансовият министър Антон Силуанов, цитиран от „Ройтерс“.

Русия изчерпва възможностите си за укрепване на публичните финанси, след като е увеличила с повече от два пъти вътрешните си заеми през 2020 г., вдигнала е някои данъци и е увеличила държавните разходи, докато същевременно е облекчила бюджетното си правило, предпазващо икономиката от външни шокове.

Допълнителните държавни разходи на Русия за подкрепа на икономиката тази година достигната 4.5% от брутния вътрешен продукт и ще се свият до 1% от показателя през 2021 година.

„Ако продължим същата политика като тази година, бихме изтеглили парите от икономиката… Не можем да изтеглим цялата ликвидност от пазара и да финансираме разходите“, каза Силуанов.

Министерството на финансите събра близо 5.3 трлн. рубли (близо 72 млрд. долара) чрез продажба на съкровищни облигации на вътрешния пазар през 2020 г., като по-голямата част от тях, закупени от големи банки, вдлъбнаха нивата на ликвидност в рубли в междубанковата система.

Русия трябва да върне бюджетното правило през 2022 г. по думите на Силуанов, който се позова на бюджетната система, оценена позитивно от Международния валутен фонд и Световната банка.

Страната няма планове да вдига данъците, въпреки че тази реплика бе чута и по отношение на 2020 г., когато бяха увеличени данъците в някои сектори, както и тези на руснаците, които печелят над 67 800 долара годишно.

Възстановяването на цените на петрола в световен мащаб ще помогне на Русия да постигне бюджетен дефицит от 3.9% от БВП през 2020 г., по-малко от прогнозираните по-рано 4.4%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ