Русия поискала военна и икономическа помощ от Китай. САЩ заплашват с последствия
Съветникът по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан, който трябва да се срещне с главния дипломат на Китай Янг Джиечи в Рим в понеделник, предупреди Пекин, че ще понесе последствия, ако помогне на Москва да избегне ефекта на западните санкции, предаде Ройтерс.
Според американски представители Русия е поискала от Китай военно оборудване и друга помощ за военните си усилия в Украйна, след като на 24 февруари започна инвазия в страната.
Съливан ще се срещне днес висшия дипломат на Китай Янг Джичи в Рим, като се очаква държавният секретар да изрази опасенията на Вашингтон и да представи последствията за Китай, ако страната увеличи подкрепата си за русия.
Запитан относно искането на Русия за военна помощ, за което първи съобщи „Файненшъл таймс“, говорител на китайското посолство във Вашингтон Лиу Пенгю заяви, че „никога не е чувал за това“.
Той каза, че Китай намира сегашната ситуация в Украйна за „смущаваща“ и добави: „Ние подкрепяме и насърчаваме всички усилия, които водят до мирно разрешаване на кризата“.
Лиу каза, че „трябва да се положат максимални усилия за подкрепа на Русия и Украйна при воденето на преговори, въпреки трудната ситуация за постигане на мирен резултат“.
Съливан каза пред Си Ен Ен в неделя, че Вашингтон вярва, че Китай е бил наясно с плановете на Русия за действия в Украйна преди началото на инвазията, но Пекин може да не е бил запознат с пълния обхват на действията.
Съливан каза, че Вашингтон следи отблизо, за да види до каква степен Пекин предоставя икономическа или материална подкрепа на Русия.
„Ние казахме директно на Пекин, че ще има последствия за мащабни усилия за избягване на санкциите или за подкрепа към Русия. Няма да позволим това да продължи и Русия да получи спасителен пояс от санкциите от която и да е страна“, каза Съливан.
Срещата в Рим е част от по-широките усилия на Вашингтон и Пекин за поддържане на отворени канали за комуникация между двете най-големи икономики в света, каза висш служител на администрацията на Байдън. От срещата обаче не се очакват конкретни резултати, добави източникът, пожелал анонимност.
Говорител на китайското външно министерство Джао Лиджиан, че фокусът на срещата е върху „прилагане на важния консенсус“, постигнат по време на виртуалната среща, преведена между китайския президент Си Дзинпин и американския му колега Джо Байдън през ноември, на която се обсъдиха „стратегическата стабилност“ и въпроси за контрола на въоръжаването.
Двете страни ще обменят мнения за отношенията между САЩ и Китай, както и за международни и регионални въпроси от общ интерес, каза той в изявление, публикувано на уебсайта на министерството.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.