САЩ разследват полета на Брансън в Космоса

САЩ разследват полета на Брансън в Космоса

САЩ разследват полета на Брансън в Космоса

Федералната авиационна администрация на САЩ (FAA) потвърди, че разследва полета на Ричард Брансън в Космоса, като заяви, че ракетният самолет, управляван от неговата компания Virgin Galactic, се е отклонил от курса си по време на спускането.

Изявлението идва малко след като Никълъс Шмидъл от изданието New Yorker съобщи, че са се активирали предупредителните светлини на таблото на космическия кораб SpaceShipTwo, сигнализирайки, че превозното средство е по своенравна траектория. Журналистът разкри и за разследването на FAA, пише CNN.

На Virgin Galactic няма да бъде позволено да извърши друг космически полет, докато не приключи разследването – стандартен ход при подобни казуси. Компанията по-рано заяви, че така или иначе навлиза в месечен период без полети, тъй като работи по обновяване на част от хардуера си. Вчера обаче стана ясно, че планира следващ полет по-късно този месец или през октомври.

„Virgin Galactic не може да лети със SpaceShipTwo, докато FAA не одобри окончателния доклад за разследване на злополука или установи, че въпросите, свързани със злополуката, не засягат обществената безопасност“, съобщават от авиационния орган на САЩ.

Говорителят на Virgin Galactic, Барни Джимбел, коментира, че траекторията на полета действително се е променила, добавяйки, че при появата на предупредителния сигнал пилотите са реагирали „точно както са обучени и спазваха процедурите“.

В първоначалното си изявление от сряда компанията защити безопасността на мисията. „Въпреки че крайната траектория на полета се отклоняваше от първоначалния ни план, това беше контролирана и умишлена траектория на полета, която позволи на Unity 22 да достигне успешно Космоса и да кацне безопасно на нашия космодрум в Ню Мексико. В нито един момент пътниците и екипажът не бяха изложени на никаква опасност като резултат от промяната на тази траектория“, пишат от Virgin Galactic.

В друго изявление оттам признават, че корабът е паднал под височината, на която е било одобрено да лети, за период от една минута и 41 секунди.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ