Печеливши и губещи от мащабната данъчна реформа на Тръмп
Американският сенат одобри проект за най-голямата дянъчна реформа в САЩ от повече от три десетилетия насам, предаде Би Би Си.
Републиканската партия в страната заяви, че реформата, която включва намаляване на данъците на корпорациите, малкия бизнес и индивидуални лица, ще стимулира икономически растеж. Демократите в Сената обаче гласуваха против, като заявиха, че тя е създадена, за да облагодетелства ултрабогатите в Америка за сметка на националния дефицит.
Конгресът одобри данъчната реформа на Тръмп
За да бъде окончателно одобрено, законодателството трябва да бъде върнато за обсъждане. Ако то премине обсъжданията, както се очаква да се случи, това ще означава огромен законодателен триумф за президента Доналд Тръмп, който въвежда реформата. Самият той коментира в Twitter, че Сенатът е одобрил най-голямото в историята на САЩ намаляване на данъците.
Законопроектът предвижда корпоративните данъци на компаниите да бъдат фиксирани на 21%, вместо настоящото им ниво от 35%. Предвижда още да бъде намалено облагането на индивидуални лица, въпреки че ще бъде временно. Други ключови елементи включват по-ниски данъци за наследство, разширено данъчно кредитиране при деца, по-ниски данъци върху печалбите от бизнес дейност извън САЩ - в чужбина.
Кои ще бъдат печелившите и губещите е основният въпрос, който интересува наблюдателите във връзка с реформите. Естествено, намаляването на данъците е добра новина за бизнеса, посочва още Би Би Си. Особено за американските мултинационални копрорации и индустрията за търговски имоти. Също така ще се облагодетелстват изключително богатите и родителите, които изпращат децата си в частни училища.
Но семействата, които живеят в щати с високо данъчно облагане и високи цени, може да се окажат губещи, както и хората, плащащи лични здравни застраховки.
В близко бъдеще ще видим много от големите играчи в данъчното облагане да плащат по-малко данъци на държавата. Но намаляването на данъците ще изтече през 2025 г, коментира Би Би Си. Американският център за данъчна политика изчислява, че към 2027 г. цялостната промяна ще бъде незначителна. 53% от данъкоплатците ще бъдат изправени пред по-високи сметки, много от тях в ниския диапазон на доходи.
Освен това, законът ще има значение и за дивите животни в Аляска, където според законопроекта ще се започне пробиване на части от Арктика, което беше възпирано поради екологични мотиви от 1960 г. насам.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.