Шефът на Microsoft свърза глобалната кибератака с американските служби

Шефът на Microsoft свърза глобалната кибератака с американските служби

Най-мащабната кибератака в последно време – с програмата WannaCry, е свързана с кражба на данни за уязвимости в софтуера, които е събирала американската Агенция за национална сигурност (АНС), твърди в блога си президентът на Microsoft Брад Смит.

"По-рано вече видяхме как данните за слаби места, събирани от ЦРУ, се появиха в Уикилийкс. Сега откраднатите от АНС данни удариха потребителите по цял свят“, пише Смит. По думите му, ако се направи паралел с обикновено оръжие, то еквивалентният сценарий би бил кражба на ракети „Томахоук“ от американската армия.

Неведнъж експлойтите (подвид код или поредица от команди, които се възползват от слабости в софтуера),  намиращи се в ръцете на държавните органи, са ставали открито достъпни и са причинявали големи щети, продължава шефът на Microsoft.

Той настоява, че властите не бива да „складират“ данните за уязвимите места, а да ги предават на програмистите, за да ги отстраняват и да повишават сигурността на компютърните мрежи.

На 12 май програмата-изнудвач WannaCry блокира над 200 000 компютъра в 150 държави. Вирусът шифрира файловете на потребителя и хакерите искат определена сума в биткойни, за да разшифроват файловете.

При атаката се използва модифицирана програма EternalBlue, която хакерите от групата The Shadow Brokers откраднала от хакерите от Equation Group, пише Би Би Си. Уикилийкс твърди, че Equation Group е свързана с АНС.

Вчера директорът на Европол Роб Уейнрайт заяви, че днес кибератаката може да се повтори и за засегне още повече компютри. Той поясни, че програмата-изнудвач работи в комбинация с вирус, което й позволява чрез един заразен компютър да се разпространява в мрежите. Заради това и броят на пострадалите расте постоянно. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ