Спад в износа на швейцарски часовници

Спад в износа на швейцарски часовници

Спадът в износа на швейцарски часовници остава на отрицателна територия, въпреки че бележи забавяне през август. Понижението е с 11,9% на годишна основа до 1,3 милиарда швейцарски франка (1,2 милиарда евро), съобщи днес Швейцарската часовникарска федерация, цитирана от "Франс прес". Това се случва след исторически спад през предходните месеци заради пандемията от Covid-19. Тенденцията в износа на швейцарски часовници продължава да е отрицателна, но първоначалният удар постепенно се смекчава, подчерта в прессъобщение федерацията.

Всички големи пазари за швейцарски часовници продължават да са в отрицателна територия, с изключение на Китай, където износът им е нараснал с 44,9% на годишна основа, отчитайки силно възстановяване за трети пореден месец. Това увеличение се обяснява наред с други фактори и с репатрирането към Китай на част от покупките, осъществени в чужбина, поясни часовникарската федерация. Тя подчерта, че този растеж на покупките в страната не е съпътстван с печалба в Европа и някои азиатски пазари.

В Хонконг, един исторически пазар, възприеман като входна врата за швейцарските производители на часовници в Азия, износът е продължил да се понижава с 16,4% след няколко месеца на силно свиване от началото на продемократичните протести, които разтърсиха бившата британска колония.

В Европа, където обикновено има много китайски туристи, които пазаруват луксозни стоки при посещението си на Стария континент, износът е намалял с 20,5%. Спадът на годишна основа е достигнал 15,3% във Великобритания, 32,2% във Франция и 33,1% в Италия.

В САЩ, вторият най-голям пазар за швейцарските часовници, намалението се е ограничило до 4% след стабилен юли. Швейцарската федерация обаче признава, че това относително подобрение идва след едно от най-лошите втори тримесечия.

През април износът на швейцарски часовници регистрира рекорден спад, сривайки се с 81,3%, преди да се понижи с 67,9% през май, с 35,1% през юни и 17% през юли.

Общо износът на швейцарски часовници е намалял с 30,5% от януари спрямо първите осем месеца на 2019 г., припомня АФП. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ