Средната заплата в Испания е по-ниска в реално изражение отпреди 20 години
Средната заплата в Испания е била 26 537 евро през 2020 г., 9528 евро под средната за Еврозоната, която достига 36 065 евро. Това показва доклад, изготвен от службата за проучвания на испанския синдикат UGT, който цитира данни от ОИСР. Това е с 26,4% по-ниско от средната заплата в Еврозоната, с 37,7% по-ниско от това в Германия, 30,3% по-ниско от това на Франция или с 5,2% по-ниско от това в Италия. Разлика, която според анализа на съюза UGT, до който ElEconomista има достъп, се е влошила с времето: от 2000 г. насам, докато в Еврозоната средната заплата по постоянни цени за 2020 г. се е повишила с 12,5% до тази година, то в Испания е спаднала с 1,1 процентни пункта.
"Средната заплата в Испания е по-ниска в реално изражение, отколкото преди 20 години", декларират от синдиката, подчертавайки, че само увеличаване на размера на междупрофесионална минимална заплата (SMI), дори ако е необходимо, не е достатъчно за работещите хора да постигнат адекватен стандарт на живот, докато общото ниво на заплата в Испания е много ниско. Следователно ролята на колективното договаряне за подобряване на заплатите, и особено на най-ниските, е от решаващо значение за постепенното приближаване към средната заплата в Европейския съюз, според UGT.
Анализът на службата за проучвания на синдиката UGT също така подчертава разликата в заплащането между половете в Испания. С данните за 2019 г. (последните налични) от Проучването на структурата на заплатите, ако средната заплата в Испания е била 24 938 евро през тази година, при жените тя е много по-ниска - 21 682 евро на година, или с 5252 евро по-малко от тази на мъжете.
Това означава, че на практика една на всеки четири жени (25,7%) получава заплата под SMI, в сравнение с 11% от мъжете, поради вида на работата, която извършват (например на непълно работно време).
Анализът разглежда разликата в заплащането на половете, измерена чрез почасово заплащане (като по този начин се елиминират изкривяванията, които различните видове работно време могат да причинят) и перспективите продължават да са обезкуражаващи, по мнението на проучвателната служба на синдиката, ръководена от Пепе Алварес.
Докладът цитира, че през 2020 г. по данни на Евростат разликата в заплатите е била 9,4%, същата като през 2019 г. Цифра, която обаче намалява през годините, особено през периода, в който е настъпило най-голямо увеличение на SMI: от 2016 до 2019 г. SMI се е увеличил с 37,4%, докато разликата е намалена с 36%. Синдикатът заключава, че развитието на SMI се е превърнало в мощна мярка за насърчаване на равното заплащане.
Службата за проучвания на UGT подчертава, че 11,8% от работниците са били изложени на риск от бедност през 2020 г., което е "втората най-лоша цифра в Еврозоната". Предвид тази ситуация синдикатът смята, че повишаването на междупрофесионалната минимална работна заплата ще повиши доходите на тези, които страдат от най-неблагоприятните последици от бедността на работещите. Ситуация, която може да се влоши при сегашната ситуация на силна инфлация.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.