Студената война между САЩ и Китай е по-голяма световна заплаха от коронавируса

Студената война между САЩ и Китай е по-голяма световна заплаха от коронавируса

Задълбочаващата се студена война между САЩ и Китай ще се превърне в по-голям повод за тревоги, отколкото пандемията от COVID-19. Това заяви пред Би Би Си водещият икономист на Колумбийския университет Джефри Сакс.

В следствие на пандемията светът върви към период на „масови неуредици без отчетливо лидерство“, каза Сакс, като добави, че разграничаване между двете суперсили ще изостри тези проблеми.

Професорът от Колумбийския университет вини американската администрация за нарастващото напрежение между двете страни.

„САЩ са сила на разделение, а не на сътрудничество. Те опитват да запалят нова студена война с Китай. Ако този подход продължи, няма да има връщане към нормалното, а ще вървим към по-големи противоречия и опасности“, заяви още Сакс.

Неговият коментар идва на фона на ескалацията на напрежението между Пекин и Вашингтон през последните седмици, и то не само на търговския фронт.

Миналата седмица американският президент Доналд Тръмп подписа закон, който разрешава на  Конгреса на САЩ да санкционира китайски държавни представители, обвинени в потисничество на  мюсюлманското малцинство на уйгурите в северозападен Китай.

В интервю за „Уолстрийт Джърнъл“ Тръмп също така заяви, че може Китай умишлено да е разпространил новия коронавирус, за да дестабилизира световната икономика.

Администрацията на президента също така забрани на някои американски компании да продават части на Huawei, макар че им да работят с китайския телекомуникационен гигант при определянето на стандартите за 5G и други нови технологии. От Белия дом смятат, че Пекин изполва Huawei за шпионаж.

Според Сакс обаче атаката срещу Huawei не цели само защита на националната сигурност.

„САЩ изостанаха в сферата на 5G мрежите, която е ключова за новата дигитална икономика. Същевременно с това Huawei придобива все по-голям дял от световния пазар. По тази причина САЩ определиха Huawei като глобална заплаха и положиха натиск върху своите съюзници, в опит да ги накарат да прекратят отношенията си с китайската компания“, коментира Сакс.

Ескалация на напрежението

САЩ обаче не е единствената страна, с която Китай е в конфликт.

През миналата седмица се стигна до ескалация на напрежението по границата между Китай и Индия, при която загинаха най-малко 20 индийски войници.

Същевременно с това Китай финансира икономически проекти в Пакистан, Мианмар, Шри Ланка и Непал – все съседи на Индия. Това притеснява властите в Делхи, че Пекин опитва да ограничи индийското влияние в региона.

Сакс признава, че възходът на Китай тревожи някои от съседите на азиатския гигант.

„Смятам ли, че Китай може да направи повече, за да успокои тези притеснения, които са напълно реални? Да. Изборът обаче е в ръцете на Китай. Ако той реши да подходи към ситуацията с дипломация и регионално сътрудничество, или иначе казано – с мека сила, защото Китай е много мощна страна, то тогава мисля, че бъдещето пред Азия ще бъде изключително светло“.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ