Световните финансови лидери обсъждат продоволствената несигурност

Световните финансови лидери обсъждат продоволствената несигурност

Световните финансови лидери поставят на фокус нарастващата криза, свързана с продоволствената несигурност и рязкото покачване на цените в рамките на стартиращите пролетни срещи на Международния валутен фонд и Световната банка във Вашингтон.

Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън е свикала среща за днес преди обед, на която ще присъстват лидери на Международния валутен фонд, Световната банка, Г-7 и Г-20, за да „призоват международните финансови институции да забързат и задълбочат отговорите си“ за страни, които са под влияние на проблемите с осигуряването на продоволствието, причинени от руската агресия, съобщават от американското министерство на финансите.

Според ООН,  Русия и Украйна произвеждат 14% от световната доставка на пшеница, а загубата на стоки заради войната е довела до рязкото покачване на цените на храната и несигурността за бъдещето на световната продоволствена сигурност – особено в бедни страни.

Според Организацията по прехрана и земеделие на ООН, глобалният ценови индекс на храните, проследяван редовно от организацията е направил най-големия си скок от основаването му през 1990, отразявайки невиждано поскъпване на растителните масла, зърното и месото.

Според доклад на организацията броят на недохранени хора в световен мащаб може да нарасне от 8 милиона на 13 милиона през 2023, като „най-осезаемият ръст ще се случи в Азиатско-тихоокеанския регион, последван от Субсахарска Африка, Близкия Изток и Северна Африка. Ако войната продължи, последствията ще се усетят и след 2023 година.“

Анна Нагурни, специалист по управление на кризи в Масачузетския университет в Амхърст, казва, че срещата на световни лидери във вторник е важна и „показва нарастващия страх и увеличаващото се разбиране, че светът може да е на ръба на продоволствена катастрофа.“

Нагурни предвижда, че страните, които още не са изразили ясна подкрепа за Украйна, като Китай и Индия, ще стигнат до извода, че продоволствената несигурност заради продължителна война в Украйна ще окаже влияние на тяхната собствена стабилност и благосъстоянието на жителите им.

„Това може да помогне за по-нататъшно изолиране на Русия, което ще бъде и морално, и икономическо,“ казва Нагурни.

Международната коалиция на страни, налагащи санкции на Русия и съюзниците ѝ, приема заплахата за продоволствена сигурност много сериозно, коментира и заместник-министърът на финансите на САЩ Уоли Адейемо. „Едно от нещата, които трябва да направим е да предприемем практически стъпки, за да демонстрираме, че системата помага на хората, които се нуждаят най-много от нея, като това включва фокусиране върху страните, които имат трудности с плащането на неща като хляб за хората, заради покачването на цените на стоките,“ казва Адейемо.

Русия е член на Г-20, който е съставен от представители на индустриални страни и  страни с нововъзникващи пазари, но от американското министерство на финансите са категорични, че няма да се допусне нейно участие в срещата.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ